Tarih: 22.09.2014 13:30
12 Eylül Haymana’nın Kurtuluş Günü Büyük Coşkuyla Kutlandı

12 Eylül Haymana’nın Kurtuluş Günü Büyük Coşkuyla Kutlandı

III. Ulusal Sakarya Zaferi ve Haymana Sempozyumun ardından, “Eğlencesiyle- Fırsatlarıyla, İndirimleriyle, Şimdi Ankara’da olmanın Zamanı, Ankara Alışveriş Shopping Festivali/Fest“ kapsamında, Haymana’da düzenlenen 12 Eylül Haymana’nın Kurtuluş Günü büyük coşkuyla kutlandı.

Şenlik Ankara Büyükşehir Belediyesi Mehteran Takımının önderlik ettiği, Tarihe Saygı Yürüyüşü ile Hükümet Konağından Cimcime meydanın yapılan yürüyüş ile başladı.  Yürüyüşe Sempozyuma katılan çok sayıda akademisyen ve Türk Parlamenterler Birliği Onursal Başkanı Hasan KORKMAZCAN, Ankara Milletvekili Levent GÖK, Gazeteci-Yazar, Abbas GÜÇLÜ, Gazeteci Mehmet AKYOL, Haymana Kaymakamı Turan ERDOĞAN, Haymana Belediye Başkanı Özdemir TURGUT, Ankara Alışveriş Shopping Festivali/Fest Düzenleme Komitesi Başkanı Yüksel TAVŞAN, Haymana’nın yetiştirdiği ünlülerden Prof.Dr. Ömer ÖZKAN da katıldılar.

Şenlik kapsamında yapılan 12 Eylül Haymana’nın Kurtuluş Günü Tarihe Saygı Yürüyüşü Haymanalılarca ilgi ile karşılandı.  Hükümet Konağı önünde başlayan ve Cimcime Oteli Meydanında noktalanan yürüyüşe Ankara Büyükşehir Belediyesi Mehteran Takımı ve kalabalık bir topluluk katıldı. Mehteran takımı meydanda bir konser verdi. İlçe Tarım Müdürlüğünce şenlik programı çerçevesinde, en iyi koyun ve kuzu yetiştiricilerine ödüller verildi. Ayrıca palyaço gösterisi ile macun ve pamuk şekeri ikramı, çocukların büyük ilgisini çekti. Burada bir açılış konuşması yapan Haymana Belediye Başkanı Özdemir TURGUT ilk kez Haymana’nın kurtuluş Günü olan 12 Eylül’ü, kapsamlı bir programla kutladıklarını dile getirerek, şöyle konuştu. “Bu yıla kadar kardeş ilçemiz Polatlı’nın gölgesinde kalan Sakarya Meydan Savaşı’nda Haymana’nın rolü ve yeri, ilk kez bu yıl adına yakışır bir şekilde kutlanmaktadır. Sempozyumda Akademisyenler, bu savaşı detayları ile anlattılar. Bu yıl Kıbrıs ve Azerbaycan’dan gelen tarihçilerimiz vardı. Gelecek yıl inşallah Uluslararası düzeyde bir sempozyum düzenleyeceğiz. Bugünkü Etkinliklerde, Tatarca, Kürtçe, Türkçe şarkılar seslendirecek sanatçılarımız var. Yerel Sanatçılarımız, Kültür Bakanlığı Devlet Klasik Türk Müziği Sanatçıları konserler verecek. Ünlü Sanatçı Bülent SERTTAŞ’ın konseri olacak.” dedi. Programda, Ankara Milletvekili Levent GÖK, Haymana Kaymakamı Turan ERDOĞAN ve Prof.Dr.Ömer ÖZKAN’da, günün mana ve önemini dile getiren birer konuşma yaptılar.

AVUSTURALYA’NIN ANKARA BÜYÜKELÇİSİ JAMES LARSEN HAYMANA KURTULUŞ ŞENLİKLERİNE KATILDI

Haymana’da gerçekleşen 12 Eylül Kutlama Şenliklerine, Haymana Belediye Başkanı Özdemir TURGUT’un davetlisi olarak katılan Avustralya’nın Ankara Büyükelçisi James LARSEN, büyük ilgi gördü. Mütevazı ve sevecen yapısıyla dikkatleri çeken ve protokoldekilerle selamlaşan Büyükelçi kendisine ikram edilen Haymana gözlemesini iştahla yedi ve şenlik programını izledi. Kaymakam ve Belediye Başkanı ile birlikte bir süre ilçeyi gezdi. Daha sonra İlçemizden ayrıldı.

HAYMANA 12 EYLÜL KURTULUŞ ŞENLİĞİNDE BÜLENT SERTTAŞ RÜZGARI ESTİ

Şenliğin akşam programında sahne alan Ünlü Sanatçı Bülent SERTTAŞ, Haymanalıların Kurtuluş Gününü kutladı ve kendisini protokolden izleyen Haymana’ya gelme imkanı sağlayan Shopping Düzenleme Komitesi Başkanı Yüksel TAVŞAN’a teşekkür etti. Uzun yıllara dayanan dostlukları bulunan Haymana Belediye Başkanı Özdemir TURGUT için şunları söyledi; ”1989 yılından beri tanıdığım TURGUT ailesinin bir ferdi olarak kendimi görüyorum. Başkanımız sayesinde, siz Haymanalılarla birlikte olmanın mutluluğu içerisindeyim.” dedi. 2 saatten fazla sahnede kalan SERTTAŞ, İzleyicilere unutulmaz saatler yaşattı. Konser alanı direklerine tırmanarak, şov yapan ve direklerin en yüksek tepesinde çıplak sesle mikrofonsuz uzun hava söyledi. Serttaş’in söylediği türkülerle, yüzlerce kişi halay çekti. Kaymakam, Belediye Başkanı, Yüksel TAVŞAN, Abbas GÜÇLÜ’de halaya eşlik ettiler. Kısacası; Bülent SERTTAŞ, Türküleriyle, Şarkılarıyla Haymana’yı salladı.