Tarih: 19.10.2015 15:06
19 Ekim Muhtarlar Günü Kutlandı

19 Ekim Muhtarlar Günü Kutlandı

Bakanlar Kurulu kararıyla Muhtarlar Günü olarak ilan edilen 19 Ekim, Haymana Muhtarlar Derneği’nin Doktor’un Oteli’nde düzenlediği yemekle kutlandı.

Toplantıya; Haymana Kaymakamı Turan ERDOĞAN, Haymana Belediye Başkanı Özdemir TURGUT, Haymana Garnizon Komutanı Ömer SEYHAN, Haymana İlçe Milli Eğitim Müdürü Enver YURTDAŞ, Haymana İlçe Emniyet Müdürü Serdar BİLGİN, Haymana İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Hamza SAPAR, Haymana Belediye Meclis Üyeleri; Oğuz YÜCEL, İrfan KUTSAL, İsmail CAN, Savaş KARA, AK Parti Haymana İlçe Başkanı Rüstem Kandemir, Haymana Muhtarlar Derneği Başkanı Abdülkadir BEŞKAYA ve 77 mahalle muhtarı katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Haymana Muhtarlar Derneği Başkanı Abdülkadir BEŞKAYA "Muhtarların bu şekilde onore edilmesi bizleri mutlu etti. Umarım muhtarların diğer özlük ve sosyal sorunları da çözüme kavuşur. Muhtarlar olarak her zaman vatandaşla içiçeyiz bundan sonra da vatandaşlarımıza en iyi hizmeti sunmaya devam edeceğiz." dedi. Daha sonra bir konuşma yapan Haymana Belediye Başkanı Özdemir TURGUT  “Hükümetimizin muhtarlar için böyle anlamlı bir jest yapması bizleri oldukça mutlu etti. Umarız muhtarlarımızın sosyal ve özlük haklarıyla ilgili iyileştirici düzenlemeler de hayata geçirilir. Bu vesileyle muhtarlarımız da vatandaşlarımıza daha iyi hizmet sunacaktır. Sevgili muhtarlarım, hepiniz haklı olarak mahallelerinize hizmetin bir an önce gelmesini istiyorsunuz. Şu an bir geçiş sürecindeyiz, gerek Büyükşehir Belediyemiz gerekse biz imkânlarımız dâhilinde en iyi hizmeti sunmaya gayret ediyoruz, edeceğiz. Görüyorsunuz Ankara yolumuz yapılıyor. Alt yapı çalışmalarımız sürüyor. Milli park çalışmaları devam ediyor. Bu kapsamda bir müze yapılacak. Yolumuz bittiğinde ve milli park hizmete açıldığında suyumuzla, tarihi ve kültürel değerlerimizle bir cazibe merkezi haline geleceğiz.  Sizlerden ricam biraz sabırlı olmanız. İnşallah elbirliğiyle Haymanamızı hak ettiği yere taşıyacağız. Muhtarlar gününüzü bir kez daha kutluyorum.” diye konuştu.

Daha sonra söz alan Haymana Kaymakamı Turan ERDOĞAN muhtarlık teşkilatının 176 yıllık bir geçmişi olduğunu belirterek “ Muhtarlık teşkilatı Osmanlı İmparatorluğu zamanında kurulmuştur. Tarihte seçimle işbaşına gelen ilk resmi görevli muhtarlardır. Tarihi Cumhuriyet öncesine dayanan muhtarlarımızın bu anlamlı gününü kutluyorum. Muhtar bulunduğu köyde en yetkili mülki amirdir. Vatandaşın sorunlarından ilk elden haberdar olan yetkilidir. Haymana Muhtarlar Derneği’nin Hükümet konağında bir odası var. Bir anlamda orası sizin kapınız, biz yine de kapımız size her zaman açık diyoruz. Gerek bana gerekse bürokratlarıma dilediğiniz zaman ulaşabilirsiniz. Her zaman sorunlarınızı bize iletin biz de elimizden geleni yapalım.” dedi.