Tarih: 31.08.2015 11:15
30 Ağustos Zafer Bayramı ve Türk Silahlı Kuvvetleri Günü Törenle Kutlandı

30 Ağustos Zafer Bayramı ve Türk Silahlı Kuvvetleri Günü Törenle Kutlandı

Törene, Haymana Kaymakamı Turan ERDOĞAN, Haymana İlçe Jandarma Komutan Vekili Kıdemli Başçavuş Faik ÇELİK, Haymana Belediye Başkanı Özdemir TURGUT, Haymana İlçe Emniyet Müdürü Serdal BİLGİN, Haymana İlçe Milli Eğitim Müdürü Enver YURTDAŞ, Haymana İlçe Müftüsü Ahmet DANIŞMAN ve kamuda görevli müdürler katıldı. Gündem gereği çelenk sunumu, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN’ın 30 Ağustos mesajı okundu. Mesajında Sayın Cumhurbaşkanı ERDOĞAN şunları ifade etti.

Aziz Atatürk;

Büyük Zafer'in 93. yıl dönümüne ulaştığımız bugün, bizlere emanetin olan cumhuriyetimizi ilelebet payidar kılmak için var gücümüzle çalışmaya devam ediyoruz. Kurtuluş Savaşımızın dönüm noktası olan Büyük Zafer'de ve o güne kadar geçen süreçte inancı ve iradesiyle tarihi bir mücadele veren Zat-ı Ali'niz başta olmak üzere Büyük Millet Meclisi mensupları ile erinden subayına kadar tüm askerlerimizi rahmetle ve minnetle yad ediyorum.

Anadolu'yu ebedi yurdumuz olarak muhafaza etme mücadelemiz bugün de sürüyor. Ülkemizin varlığına kasteden iç ve dış hiçbir güç, istiklalimizin ve istikbalimizin üzerine gölge düşüremeyecektir. Anadolu'nun düşman işgalinden kurtarılması ve yeni devletimizin kuruluşu sürecinde mücadele veren şehitlerimize ve gazilerimize bir kez daha Cenab-ı Allah'tan rahmet diliyorum. Milletimiz ve onun bağrından çıkan güvenlik güçlerimiz emanetine sahip çıkıyor.

Ruhun şad olsun.”

Daha sonra günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yapan Haymana İlçe Jandarma Komutan Vekili Kıdemli Başçavuş Faik Çelik “Çok zor ve meşakkatli bir dönemden geçiyoruz. Güneydoğuda tekrar yükselen bölücü terör, asker-polis onlarca vatan evladını şehit etmektedir. Bundan yıllar önce Sakarya Savaşı’nda şehit olan 5713 vatan evladı bu ülkenin bölünmez, parçalanmaz bütünlüğü için canlarını feda etmişlerdi. Dün olduğu gibi bugün de Türk Silahlı Kuvvetleri mensupları olarak gözümüzü kırpmadan şahadet mertebesine ulaşmaktan çekinmeyeceğiz.” dedi. Öğrencilerin 30 Ağustos Zafer Bayramı ile ilgili şiir ve konuşmalarıyla tören sona erdi.

Törene katılanlar Haymana asri mezarlığına giderek şehit mezarlarını, şehit yakınlarıyla beraber ziyaret etti ve burada şehitlerimizin ruhuna Kuran-ı Kerim okundu.