Tarih: 22.09.2017 21:49
6.Sakarya Meydan Muharebesi ve Haymana Uluslararası Sempozyumu sona erdi

6.Sakarya Meydan Muharebesi ve Haymana Uluslararası Sempozyumu sona erdi

Haymana Kaymakamlığı, Haymana Belediyesi ve Türk İnkilap Tarihi Enstitüsü  tarafından düzenlenen “Sakarya Meydan Muharebesi ve Haymana Uluslararası Sempozyumu” 21-22 Eylül 2017 tarihinde Grannos Termal Otel ve Kongre Merkezi’nde yapıldı. Önceki yıllarda 4 kez ulusal düzeyde gerçekleştirilen sempozyum bu yıl ikinci kez uluslararası düzeyde yapıldı. Sempozyuma Polonya, İran, Sırbistanve Türkiye’deki üniversitelerden akademisyenler katıldı.

İki gün süren sempozyuma, Ankara Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Abdülkadir Gürer, Haymana Kaymakamı Hüseyin Göktürk, Haymana Belediye Başkanı Özdemir Turgut, Haymana İlçe Jandarma Komutanı Ömer Seyhan, AK Parti Ankara Milletvekili Murat Alparslan, Cumhuriyet Halk Partisi  Ankara Milletvekili Levent GÖK, Haymana, Ankara Üniversitesi Türk İnkılap Tarihi Enstitüsü Müdürü Temuçin Faik ERTAN, Ankara Üniversitesi Türk İnkılap Tarihi Enstitüsü Müdür Yardımcısı Porf.Dr. Hakan UZUN, İnönü Vakfı Başkanı Özden İnönü Toker, Akdeniz Üniversitesi Plastik Cerrahi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ömer Özkan, Milliyet Gazetesi Yazarı Abbas Güçlü, Anayasa Mahkemesi Emekli Başkanvekili Güven Dinçer, AK Parti Haymana İlçe Başkanı Rüstem Kandemir, Haymana İlçe protokolü, öğretim üyeleri ve vatandaşlar katıldı.

Açılış konuşmalarının ardından bir konuşma yapan Haymana Belediye Başkanı Özdemir Turgut, son iki yılı uluslararası düzeyde olmak üzere 6.sını düzenledikleri bu sempozyumla Haymana’nın Kurtuluş Savaşı’ndaki rolü ve önemini tüm dünyaya duyurmayı amaçladıklarını belirterek “Ülkemizden ve dünyanın birçok ülkesinden önemli bilim insanı bu sempozyumlarda bilimsel çalışmalarını sundu. Haymana’mızın tarihi milli park ilan edilmesi ve bu sempozyumdaki çalışmalar sayesinde Sakarya Meydan Muharebesi’nin bu topraklarda kazanıldığı ve Haymana’mızın son kale olduğu gerçeği bilinir oldu.” dedi.

Turgut’un konuşmasının ardından “Haymana Üzerine” konulu birinci oturuma geçildi. Prof.Dr. Temuçin Faik Ertan moderatörlüğünde yapılan oturumda; her biri Haymanalı olan, Prof.dr. Ömer Özkan, Abbas Güçlü, Güven Dinçer ve TRT sanatçısı Gürsoy Babaoğlu Haymana’ya dair anılarını ve görüşlerini anlattılar. Oturum sonunda, İsmet İnönü’nün kızı ve İnönü Vakfı Başkanı Özden Toker de söz alarak çocukluğunda sık sık Haymana’ya geldiğini ifade ederek Haymana’nın anılarında önemli bir yeri olduğunu belirtti.

2 gün süren sempzoyumda akademisyenler  “Sanat, Siyaset ve Bilim Açısından Geçmişten Günümüze Haymana”, “Milli Mücadele’de Ankara ve Haymana”, “Dış Basında Milli Mücadele ve Sakarya Meydan Muharebesi”, “Dünyada Milli Mücadele ve Türkiye”, Çeşitli Yönleriyle Milli Mücadele” oturumlarında bildiriler sundu.

Şehitlikler ziyaret edildi

Sempozyumun ardından, Haymana Kaymakamı Hüseyin Göktürk, Haymana Belediye Başkanı Özdemir Turgut, sempozyumun ikinci gününde konuk olan Bala Belediye Başkanı Arif Kaplan, Gazeteci Abbas Güçlü ve sempozyuma katılan öğretim üyeleri Tarihi Milli Park alanı içinde bulunan Kışla Hastanesi Şehitliği ve Mangal Dağı şehitliğini ziyaret etti. Şehitlikte Sakarya Meydan Muharebesi Tarihi Milli Park Müdürü Ömer Aygül’den bilgi alan kafile şehitler için Fatiha okuyup, incelemelerde bulundu.