Tarih: 30.10.2015 18:54
Başbakan Yardımcısı Ali Babacan Haymana’yı Ziyaret Etti

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan Haymana’yı Ziyaret Etti

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan Haymana’yı Ziyaret Etti

Başbakan Yardımcısı ve AK Parti Ankara 1.Bölge Milletvekili Adayı Ali Babacan Haymana’yı ziyaret etti. Haymana’ya gelişinde Kendisini Haymana Belediye Başkanı Özdemir TURGUT, Haymana AK Parti İlçe Rüstem KANDEMİR, Haymana Belediye Meclis Üyeleri, Haymana AK Parti İlçe Teşkilatı ve çok sayıda vatandaşın karşıladığı ALİ BABACAN, Cuma Namazını Haymana Merkez Camiinde kıldı.

Cuma Namazının ardından Başbakan Yardımcısı Ali BABACAN, Haymana Belediye Başkanı Özdemir TURGUT ve Haymana AK Parti ilçe Başkanı Rüstem KANDEMİR ile Merkez Camii önünde vatandaşlara aşure dağıttı.

AK Parti Ankara Milletvekili Adayı Ali BABACAN, Başkan TURGUT VE İlçe Başkanı Kandemir ile Cuma pazarını dolaştı. Vatandaşların yoğun ilgisiyle karşılaşan BABACAN herkesle konuşmaya ve fotoğraf çektirmeye özen gösterdi. Özellikle kadın, yaşlı ve çocukların ilgisi görülmeye değerdi. Haymana Belediyesinin yaptıracağı Pazar yeri alanında da incelemelerde bulunan Babacan yetkililerden bilgi aldı. Pazar gezmesinin ardından çarşı içindeki dükkânları ziyaret eden BABACAN esnaflarla selamlaştı onların sorunlarını dinledi.

Çarşı gezisinin ardından ALİ BABACAN, Haymana Cimcime Sultan Termal Tesislerinde Haymanalı muhtarlar ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileriyle bir araya gelerek bir  istişare toplantısı gerçekleştirdi. Toplantıya AK Parti Polatlı İlçe Başkanı Gazi KARAOĞLU ve Ankara Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler ve Jeotermal Kaynaklar Dairesi Başkanı Özgür GÜVEN’de katıldı. Burada bir konuşma yapan BABACAN şunları ifade etti  “Türkiye kritik bir dönemden geçiyor. Dünyada da ekonomik riskler büyük oranda arttı. Rusya, Ukrayna, Brezilya gibi ülkeler ekonomik olarak küçülüyor. Çevremizdeki Suriye, Irak, Libya ve Yemen gibi ülkelere bakarsak hepsi iç savaş ve terör baskısı altında. Türkiye’de 7 Haziran sonrası siyasi istikrarsızlıkla ve terörle karşı karşıya kaldı. Ama bizim en büyük avantajımız demokrasimiz. Güçlü bir demokrasiniz varsa bu tip saldırılar sizi yıldıramaz. Tarihe bakın bu millet ne zaman birlik ve beraberlik içinde olmuşsa şahlanmıştır. İstikrar önemli. ‘Koalisyon olsa nasıl olur?’ diyorlar. Milletimizden ricam Adnan MENDERES, Turgut ÖZAL ve AK Parti’nin tek başına iktidar olduğu dönemlerle koalisyon dönemlerini bir kıyaslasınlar. Türkiye koalisyon dönemlerinde yerinde sayarken tek parti iktidarlarında çağ atlamıştır. 7 Haziran’da millet bize sarı kart gösterdi. Dersimizi aldık. İyi çalıştık. ‘İlk Günkü Aşkla’ yeniden tek başına iktidar hedefliyoruz.”

Toplantıda Haymanalı muhtarlar Ali BABACAN’a ve Haymana Belediye Başkanı Özdemir TURGUT’a sorunlarını ilettiler. Muhtarların dile getirdikleri ortak konular yol, altyapı ve doğalgaz oldu.

Muhtarların ardından söz alan Haymana Belediye Başkanı Özdemir TURGUT “ Yol sıkıntımız var. Haymana’nın 860 km yol ağı var. Bu yolların bakım ve onarımı ya da yeniden yapılması hemen olacak bir şey değil. Büyükşehir Belediyemizle görüştük bayramdan sonra daha fazla araçla yol çalışmaları hızlandırılacak. Doğalgaz konusunda evet belki şartları karşılamıyoruz. Ama burası ecdad hatırası, milli park Türkiye’de tarihi milli park statüsünde olan iki yerden biri. Bu özelliklerimizi göz önünde bulundurup seçimden sonra inşallah tek başına iktidar olduğumuzda Sayın Başbakan Yardımcımızın kapısını çalacağız ve girişimlerimizi sürdüreceğiz. Açık cezaevi konusundaki gelişmeleri daha önce ifade etmiştim. 150 dönüm bir arazi bulduk bunun imar işlerini halledip Adalet Bakanlığımıza devredeceğiz. Hibeyle güneş enerjisi santrali yaptırıyoruz. İnşallah belediye olarak elektrik parası ödemeyeceğiz faaliyete geçtikten sonra. Haymana’da güzel şeyler oluyor. Projelerimiz var. Önümüz aydınlık sizden ricam sabırlı olmanız ve destek vermeniz.” diye konuştu.

Muhtarların sorunlarına cevap vermek ve kapanış konuşmasını yapmak için tekrar kürsüye gelen BAŞBAKAN Yardımcısı Ali BABACAN “Yeni büyükşehir yasasıyla büyükşehir belediyelerinin sorumluluk alanları arttı. Ancak bununla beraber bütçeleri de arttı. Haymana olarak sorunlarınız var. Tutamayacağımız hiçbir sözü vermedik. Doğalgaz özel sektörün ve özerk bir kuruluş olan EPDK’nın konusu bizim onlara baskı yapma durumumuz yok. Doğalgaz ile ilgili bir çalışma yaptık. Bunu belirli şartlara bağladık. Bu şartları sağlayan ilçeleri belirledik. Haymana’nın durumu incelenir ama dediğim gibi sonuç ne olur bilemem. Cezaevi konusunda Sayın Belediye Başkanımız anlattı. Eğer programam alındıysa yatırım gerçekleşir. Tarım politikalarına gelirsek 2002’de dünyada 11. sıradaydık tarımsal faaliyetlerde şu an Avrupa’da birinci dünyada ise 7. sıradayız. Topraklarımız geniş su konusunda sıkıntılarımız sanılanaın aksine su zengini bir ülke değiliz. Suyun verimli kullanılması için projelerimiz var. Gübre ve yemde kademeyi kaldırıyoruz.” dedi.

Toplantı hatıra fotoğrafı çektirilmesinin ardından sona erdi.