Tarih: 15.11.2016 14:40
Başkan Turgut Kariyer Günlerinde Gençlerle Buluştu

Başkan Turgut Kariyer Günlerinde Gençlerle Buluştu

Nuri Bektaş Anadolu Lisesi’nin gelenekselleşen kariyer günlerinin konuğu Haymana Belediye Başkanı Özdemir TURGUT oldu.  15.11.2016 tarihinde Nuri Bektaş Anadolu Lisesi’nde gerçekleşen söyleşide Başkan Turgut gençlere iş ve siyaset alanındaki deneyimlerini anlattı. Eğitimin önemine değinen, Özdemir Turgut, kendisinin lise’den sonra okuyamadığını ama çocuklarının hepsini okuttuğunu ve eğitimin onlarda yarattığı değişimi her fark ettiğinde gurur ve mutluluk duyduğunu ifade etti. Eğitimle ilgili belediyelerin doğrudan bir hizmet imkânı olmadığını belirten Turgut, ancak Haymana Belediyesi olarak imkânlar ölçüsünde Haymana’daki okullara ellerinden gelen destekleri verdiklerini, okulların tadilat- tamirat işlerine yardımcı olduklarını ifade etti. ATO, TOBB ve Haymana Ticaret Odasıyla beraber Haymana’ya bir turizm meslek lisesi kazandırmayı hedeflediklerini belirten Turgut “Belediyemizin bir yeri var. Buraya turizm meslek lisesi yapılması için gerekli imar çalışmalarını yaptık. İnşallah saydığım kuruluşlarla birlikte turizm ilçesi olan Haymanamıza bir turizm meslek lisesi kazandıracağız.” dedi.

Haymana için göreve geldiği ilk günden itibaren en önem verdiği projenin Haymana’nın Kurtuluş Savaşı’ndaki rolünün geniş kitlelere duyurulması ve Milli Park projesi olduğunu ifade eden Başkan Turgut “Çok şükür 8 Şubat 2015 tarihinde Haymanamız tarihi milli Park ilan edildi. Çalışmalar devam ediyor. Çok uzun soluklu bir proje, şu ana 2000 şehit mezarı bulundu. Bittiğinde inşallah Haymanamız ikinci bir Çanakkale olacak.” Diğer önemli projelerinin açık cezaevi projesi olduğunu söyleyen Başkan Turgut,  bunun da imar çalışmalarının tamamlandığını hedeflerinin bu yıl ya da önümüzdeki yılın yatırım programına aldırmak olduğunu ifade etti.  

Öğrencilerin sorularını da yanıtlayan Başkan Turgut bir öğrencinin “Siyasete atılmak için neye ihtiyaç var?” sorusuna verdiği yanıtta halkla iç içe olmanın önemli olduğunu, çevrenizin olması gerektiğini ve en önemlisi dürüstlük olduğunu ifade ederek “ Ben siyaset hayatımda hiçbir zaman söz vermedim. Çünkü söz verir de tutamazsanız halk size küfreder, sizi kötü bilir. Yapabileceğim bir şeyse yaptım. İl genel meclisine ilk adaylığımda yol-su sözü istediler vermedim. Şöyle dedim ‘Haymana’ya 100 liralık yatırım gelecekse bunu 101 liraya çıkarmak için elimden geleni yaparım.’ Nitekim o dönem çok ciddi hizmetler yaptık. Örneğin konutlardaki ana okulu’nun yapılması şahsi çabamla mümkün olmuştur.” diye konuştu.

Başkan Turgut’tan Öğrencilere Müjde

Söyleşinin sonunda Başkan Turgut’a Nuri Bektaş Anadolu Lisesi öğrencileri adına çiçek takdim edildi. Ayrıca bu yıl ki müsabakalarda en başarılı öğrenci olan Sümeyye Kübra Doğan’a hediyesini de Başkan Turgut verdi. Söyleşinin ardından öğrencilerle hatıra fotoğrafı çektiren Başkan Turgut öğrencilere bir de müjde vererek, Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin ayırdığı 100 kişilik gezi kontenjanını arttırmak için elinden geleni yapacağını belirtti.