Tarih: 22.12.2016 14:54
Büyükşehir’den Arıcılığı Destekleme Projesi

Büyükşehir’den Arıcılığı Destekleme Projesi

Ankara Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler ve Jeotermal Kaynaklar Dairesi Başkanlığı tarafından hazırlanan projeyle; Ankara’nın iklim ve bitki örtüsündeki farklılıkların doğurduğu avantajı kullanarak, kırsal bölgelerde, arı yetiştiriciliği alanında uzmanlaşmış üreticiler yetiştirilmesi, bal ve diğer ürünlerin üretimi arttırılarak “Ankara Balı” menşei ürünün yeniden canlandırılması amaçlanıyor. Bu projeyle her çiftçiye 5 adet %25 katkı payı, %75 hibe ile “arılı kovan ve arıcılık malzemeleri” desteği yapılacak.

Bu kapsamda, kriterlere uyan çiftçilerin 13 Ocak 2016 tarihine kadar Haymana Belediyesine başvuruda bulunmaları gerekiyor.

Kimler Katılabilir?

Projeden faydalanmak için; en az okur –yazar seviyesinde diploma sahibi olmak, arıcılar birliği üyesi olmamak, Ankara Büyükşehir Belediyesinden daha önce arı kovanı almamış olmak, başvurduğu ilçede en az 1 yıldır ikamet ediyor olmak, kamu personeli olmamak (muhtarlar başvurabilir) ve aynı haneden 1’den fazla kişi başvurmamak. Bu şartları taşıyanlar; nüfus cüzdanı fotokopisi, ikamet belgesi, SGK Hizmet Döküm Belgesi ( Kamu personeli olmadığını gösterir belge), arıcılık sertifikası ve arıcılık yapacağı uygun bir araziyi beyan eder belgelerle başvurmaları gerekiyor.  

Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından Haymana’ya ayrılan kontenjan 16 kişi olup her bir çiftçiye 5’er kovan verilecek.  Her kovanda 6 adet oğullu ve 4 adet boş çıta bulunup, arılı kovan ve arıcılık malzemelerinin 1 adet bedeli 600 tl ila 650 tl arası olup, verilen her bir kovan için %25 katkı payı (150-160 TL) alınacak olup toplam 5 kovan için 700-800 TL ücret talep edilecektir. Arıcılık için gerekli olan alet ekipman ile 3 kg arı otu ve 10 adet kek fiyata dahil olacak.