Tarih: 09.05.2017 15:41
Doğu- Batı Dostluk Rallisi’ne Haymana Termal Suyu can kattı

Doğu- Batı Dostluk Rallisi’ne Haymana Termal Suyu can kattı

Dünyanın önde gelen rallilerinden Allgau- Orient Doğu Batı Dostluk rallisinde Haymana rüzgârı esti. Geçtiğimiz yıllarda rallinin güzergâhlarından olan Haymana bu yıl yine güzergâh olmasının yanı sıra rallinin başlangıç noktası olan Oberstaufen’deki start noktasında da yer aldı. Haymana Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Öztaş, Proje Koordinatörü Sevil Balcı Atak, Mali Hizmetler Müdürü Muhammed Avcı ve Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Halil İbrahim Uçak’ın temsil ettiği Haymana katılımcılardan yoğun ilgi gördü.

“Haymana Kaplıcaları/Termal Geliştirme ve Tanıtma Projesi” kapsamında hazırlanan broşür, katalog, branda ve şapkalar katılımcılara ve rallicilere dağıtıldı. Almanca ve İngilizce hazırlanan kataloglarda hem Haymana hem de kaplıca suyu ve tesisler tanıtıldı. Üzerinde Haymana Belediyesi ve Başbakanlık tanıtma fonunun logolarının olduğu safari şapkaları oldukça ilgi gördü. Haymana Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Öztaş, Oberstaufen Belediye Başkanına Haymana Belediye Başkanı Özdemir Turgut adına plaket verdi.  Belediye Başkanı yaptığı konuşmada bu yıl 3. Kez güzergah olarak seçtikleri Haymana ‘nın hem ralliye gösterdiği ilgi hem de start noktasına kadar gelmesi bizleri mutlu etmiştir dedi. Söz alan Haymana Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Öztaş “Başbakanlık Tanıtma Fonu desteği ile sürdürdüğümüz projenin ilk ayağı olarak Almanya’yı seçtik. Gerek rallinin Haymana’da gördüğü ilgi gerekse hem de dostluk ve barışı öne çıkaran bu organizasyonun bir parçası olmaktan duyduğumuz onur nedeniyle böyle bir karar aldık. Bu vesileyle  Oberstaufen belediyesi ile olan bağlarımız güçlenir ve belki de kardeş belediye olabiliriz. Ayrıca termal turizm merkezi olma yolunda mesafe kat eden Haymana olarak, yılda 1,5 milyon turistin ziyaret ettiği Obesrstaufen’in deneyimlerinden yararlanmak istiyoruz. ” diye konuştu. 

Açılış serenomisi Protestan, Katolik, Musevi ve Müslüman din adamlarının dualarıyla başlayan Barış ve Dostluk rallisinde kardeşlik vurgusu ön plandaydı. Etkinlikte hazır bulunan, Türkiye’nin Münih ve Nürnberg Başkonsolosları hem Haymana Belediye Başkanı Özdemir Turgut’a hem de Termal Su Tanıtım Proje ekibine ralliye katılımlarından ve katkılarından dolayı  teşekkür ettiler. 10 ülkenin vatandaşları ve 180 araçtan oluşan Doğu Batı dostluk rallisi 14-15 Mayıs 2017’de Haymana’da konaklayacak daha sonra Ürdün’e doğru yola çıkacaklar.