Tarih: 12.05.2016 16:36
Emirler ve Demirözü Mahallelerine Su Müjdesi

Emirler ve Demirözü Mahallelerine Su Müjdesi

Uzun yıllardır su sorunuyla yüz yüze kalan Emirler ve Demirözü mahallerine beklenen müjde geldi. ASKİ Genel Müdürlüğü Su ve Kanal İşletme Dairesi Başkanı Hüseyin SOYDAR ve Genel Müdür danışmanları 2 mahallemizde incelemelerde bulundu. İncelemeler sonunda açıklama yapan ASKİ Yetkilileri şu kararları aldıklarını ifade ettiler.

“Emirler mahallesinin içme suyu sorunları ele alınmış olup, mevcut 2 kuyu ile 200 tonluk depo gezilerek görülmüş gerekli notlar alınmıştır. Ayrıca Çatak Mahallesinden şebeke hattı ile 22 kilometrelik güzergâhtan su getirilmesi için çalışmalar başlayıp olup bu çalışmalar hızlandırılmıştır. Mahallenin mevcut içme suyu şebeke hattı eski ve yetersiz olduğundan dolayı yenilenmesi için çalışmalara başlanmıştır. Bu konularla ilgili mahalle muhtarı Hasan ONARAN bilgilendirilmiştir.

Demirözü mahallesinin içme suyu sorunları ele alınmış olup, mahallenin 2 adet yaylası bulunmaktadır. Mahallenin mevcut kuyuları ve deposu kullanılmaz durumda olduğu görülmüştür. Nüfusun kalabalık olması sebebiyle susuzluk yaşandığı bu sebeple yoğun çalışmalar neticesinde Karapınar mevkisinde bulunan su kuyusundan Demirözü mahallesine suyun verilmesi için gerekli çalışmalara başlanarak, programa alınmış ayrıca mahallenin mevcut içme suyu şebekesinin eski ve yetersiz olduğundan bahsedilmiş yenilenmesi için ise çalışmalar hızlandırılmış olup bu konularla ilgili Demirözü Mahalle Muhtarı Veysel YAŞAR bilgilendirilmiştir.”

ASKİ yetkilileri ayrıca eski cezaevi ile Atatürk Depo arası Seyran ve Kayabaşı Mahallesi bölümlerinde sık sık su şebekesinin arıza vermesini önlemek için yenileme çalışmalarına hız verilmiştir.

ASKİ’nin Haymana’nın su sorunlarına hız vermesini memnuniyetle karşıladıklarını belirten Haymana Belediye Başkanı Özdemir TURGUT “Siyaset yaşamımda üzerinde en çok durduğum konulardan biri Emirler ve Demirözü mahallelerimizin su sorunu olmuştur. 10 yıllık İl Genel Meclisi üyeliğim sırasında bu iki mahallemizin su sorununu çözüm aşamasına getirmiştik ancak yeni Belediyeler Yasası gereğince İl Genel Meclisleri lağvedildi yetki Büyükşehir Belediyesi ve ASKİ’ye devredildi. Biz de Haymana Belediyesi olarak Büyükşehir Belediyemiz ile sıkı takipçisi olduğumuz bu iki mahallemizin ve acil içme suyu şebekesinin hatlarının değişmesi gereken mahallelerimizin sorunlarını acil olarak ele aldık. Çalışmalarımızı hızlandırdık.” dedi.