Tarih: 11.03.2017 18:08
Giresunlular Mangal Dagında Şehit Atalarıyla Buluştular

Giresunlular Mangal Dagında Şehit Atalarıyla Buluştular

Giresun gönüllü 42. Alay Komutanı  Şehit Binbaşı Hüseyin Avni Alpaslan ve şehit arkadaşlar anısına yapılan Mangaldagı Şehitler Ormanı fidan dikme töreni Haymana Kirazoglu mahallesi Mangaldagı Şehitlik alanında yapıldı. Ankara Giresunlular platformu tarafından düzenlenen etkinliğe İstanbul ve Giresundan  kalabalık bir topluluk katıldı.

Ankara Orman Bölge Müdürü Mustafa Özkaya Doğa Koruma Milli Parklar Bölge Müdürü Erdem Karaağaç, Haymana Belediye Başkan Yardımcısı Talip Kapıcı, Polatlı Belediyesi Tarihi Araştırma Merkezi Müdürü Kadim Koç ve çok sayıda Giresunlu Şehit yakını hazır bulundu. Sakarya Meydan Muharebesinde özellikle 42. Alay Giresun gönüllüleri çok sayıda şehit vermiş. Kahramanlıklarıyla savaşın kazanılmasında büyük rol oynamışlardı. Özellikle Mangaldagı sırtlarında düşmanla gögüs gögüse çarpışan ve şehit düşen askerlerimiz bugün Tarihi Milli Park ilan edilen bu günkü yere defnedilmişlerdi. Onların torunları yaklaşık bir asır sonra Haymana topraklarında, Mangaldagı sırtlarında şehit düşen dedeleriyle buluştular. Dualar ettiler, onların anısına 1042 adet fidan diktiler. Onlarla ilgili anılarını birbirleriyle paylaştılar. Açılışta konuşma yapan  Orman Bölge Müdürü Mustafa Özkaya yaptığı konuşmada  “Orman Bölge Müdürlüğü olarak Milli Park bünyesinde 13.950 hektarlık bir alana Ankara Giresunlular Platformunun talepleri doğrultusunda Mangaldagı Şehit Binbaşı Hüseyin Avni Alpaslan ve 42. Alayda şehit olanlar anısına hatıra orman kurdular. Bugün burada bende aslen Giresunlu biri olmam hasebiyle tarihi bir anıyı birlikte gerçekleştirmenin onurunu taşıyorum. Buna dede ile torunların yüzyıllık bir hasretin buluşması ve kavuşması olarak değerlendiriyorum” dedi. Daha sonra söz alan Ankara Giresunlular Platformu Başkanı Ahmet Demir 42. Alay Giresunluların onuru ve şerefi olmuştur. 47. Alay Topal Osman Ağa  Sakarya sırtlarında, Afyon dağlarında destanlar yaratmışlardır. Biz Giresunlular Afyon’da onlarca kez bir araya geldik . İlk kez Haymana’da dedelerimizle buluşuyoruz. Bu çok önemli bir gün bunu hazırlayan Orman Bölge Müdürlüğüne, Doğa Koruma ve Milli Parklar Bölge Müdürlüğüne Haymana Belediyesine teşekkür ediyoruz” dedi.

Toplantıda bir konuşma yapan Haymana Belediye Başkan Yardımcısı Talip Kapıcı özetle şöyle konuştu” Bu kalabalığı Mangaldagı eteklerinde bir araya getirenlere teşekkür ediyorum. Saygıdeğer misafirler sizleri aramızda görmekten büyük onur duyduk hoş geldiniz. 42 Alay Komutanı Tirebolulu Binbaşı Hüseyin Avni Alpaslan ve arkadaşları Haymana topraklarında şehadet mertebesine ulaşmışlardır. Allah’tan kendilerine rahmetler diliyorum. 8 Şubat 2015 tarihinde Haymana tarihi Milli Park ilan edildi. Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma Milli Parklar Genel Müdürlüğü mensuplarına sonsuz teşekkürler arz ederken Hükümetimize’de desteklerinden dolayı Haymana halkının şükranlarını iletiyorum” dedi. Daha sonra Giresunlular söz aldılar. Haymana Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Halil İbrahim Uçak yaptığı konuşmada düzenledikleri Sakarya Meydan Muharebesi Sempozyumlarının Sakarya Savaşı’nı bu güne kadar Adapazarında olduğunu bilenlerin söyleyenlerin bu etkinlikler sayesinde savaşın gerçek  geçtiği yerin Haymana olduğunu öğrendiler.   Konuşmalardan sonra fidan dikimine geçildi. Gelenlere ayran gözleme ikramında bulunuldu. Şehitlik ziyaret edilerek dualar okundu. Fotoğraflar çekildi.