Tarih: 13.04.2016 16:48
Güney Kore Büyükelçisi Haymana’yı Ziyaret Etti

Güney Kore Büyükelçisi Haymana’yı Ziyaret Etti

Güney Kore Ankara Büyükelçisi Ekselans Yun-soo CHO ve eşi Nami HONG Haymana Belediye Başkanı Özdemir TURGUT’u makamında ziyaret etti. Haymana gelişlerinde Grannos Termal Otelinde kaplıcalara giren Büyükelçi ve eşi Özdemir TURGUT’u ziyaretinde yaptıkları konuşmada “Haymana Kaplıca suyu keşfedilmeyen bir elmas gibiymiş. Suyunuzu çok beğendim. Bundan sonra bu suyun tanıtımında Haymana’nın termal büyükelçisiyim. Bu suyun tanıtılması için öncelikle yakın çevremden başlamak üzere diğer büyükelçi arkadaşlarıma da anlatacağım. Bu suyun varlığından bir buçuk yıldır Ankara’da ilk kez Sayın Başkan sayesinde Avustralya Büyükelçiliği yemeğinde haberdar oldum. Demek ki yıllardır bu suyun yeterince tanıtımı yapılmamış. Güney Kore halkı olarak Türkiye ile dostane ilişkilerimiz Kore Savaşı’ndan beri devam etmektedir. Kültürel, ticari, sosyal işbirliği içerisinde Haymana ile olan ilişkilerimizi de geliştireceğiz.  İlk etapta büyükelçilik personeline buranın yararlarını anlatıp onları buraya yollayacağım. Daha sonra da çevremde kim varsa suyunuzu ve kaplıcalarınızı önereceğim.” dedi.  

Haymana Belediye Başkanı Özdemir TURGUT Büyükelçi’ye ziyaretlerinden ve bu güzel konuşmasından dolayı teşekkür etti. Başkan TURGUT görüşmede Haymana’nın tarih, tarım, termal önemini anlattı. Haymana’nın Kurtuluş Savaşı’ndaki rolünden ve öneminden bahseden TURGUT 2-4 Eylül 2016 tarihleri arasında yapılacak olan “Uluslararası Sakarya Meydan Zaferi ve Haymana” sempozyumuna Güney Kore Büyükelçi’sini de davet etti. Büyükelçi de programının elvermesi durumunda seve seve Haymana’ya geleceğini söyledi. Bu ziyaretin hatırası olarak Haymana Belediye Başkanı Özdemir TURGUT Güney Kore Büyükelçisi’ne plaket hediye etti. Büyükelçi de Başkan TURGUT’a hediye verdi.

Daha sonra Haymana’da Cimcime Sultan Türbesini ziyaret eden Büyükelçi CHO ve eşi burada Türbe ve Cimcime Sultan hakkında bilgi aldı. Grannos Termal Oteli’nde onuruna verilen yemeğe katılan büyükelçi ve eşine Haymana Kaymakamı Turan ERDOĞAN ve Haymana Belediye Başkanı Özdemir TURGUT eşlik etti. Büyükelçi ve eşi Haymana’dan ayrılırken Haymana’yı çok sevdiklerini ve güzel duygularla ayrıldıklarını ifade ederek  misafirperverlikleri için Haymana Belediye Başkanı Özdemir TURGUT’a teşekkür ettiler.