ÖZDEMİR TURGUT

Haymana Belediye Başkanı

Haymana’nın Sındıran (Yenice) mahallesinde 1955 yılında doğdu. Aydınlıkevler Ticaret Meslek Lisesinden mezun oldu. Başta demir-çelik ve inşaat sektörü olmak üzere, şehir planlaması, imar çalışmaları, içme suyu entegre tesisleri ile Çankaya Ansera AVM’nin yapımının da aralarında bulunduğu birçok alanda ticari faaliyette bulundu.

Haymana Dernekler Federasyonu Başkanlığı, Ankara Vakfı Üyeliği, Ankara Meclisi Kurucu Üyeliği başta olmak üzere birçok sivil toplum kuruluşunda görev aldı.

Siyasete 1988 yılında Anavatan Partisi’nde katıldı. ANAP Ankara İl Yönetim Kurulu Üyeliği, Başkanvekilliği, 1999 yılında Ankara Birinci Bölge Milletvekili adayı oldu. AK Parti’nin kurulmasıyla birlikte 2002 yılında AK Parti’ye katıldı. 2004 ve 2009 mahalli seçimlerinde AK Parti’den Haymana İl Genel Meclis Üyesi oldu.

2014 ve 2019 yerel seçimlerinde Haymana Belediye Başkanı seçildi. Halen bu göreve Adalet ve Kalkınma Partisi çatısı altında devam etmektedir.

Turgut, evli ve 3 çocuk babası, 6 torun dedesidir.

ATAM’DAN 100. YILA DESTEK  

ATAM’dan 100. yıla destek  
Yazdır / Tarih: 2020-10-09

 

100. yıl için çalışmalarını sürdüren Haymana Belediyesi

Atatürk Araştırmaları Merkezi’nin (ATAM)  desteğini aldı

 

Haymana Belediyesi, Sakarya Meydan Muharebesi’nin ve Haymana’nın Kurtuluşu’nun 2021’de gerçekleşecek 100. yılı için çalışmalarını ve görüşmelerini sürdürüyor. Bu kapsamda bugüne kadar Ankara Ticaret Odası (ATO), Ankara İl Kültür Turizm Müdürlüğü ve Ankara Kent Konseyini ziyaret eden Haymana Belediye Başkanı Özdemir Turgut geçtiğimiz hafta da Kent Konseyi ve İl Kültür Turizm Müdürlüğü heyetlerini ağırlamıştı.

Çalışmalarını yürüten Başkan Turgut son olarak Atatürk Araştırmaları Merkezi (ATAM) Başkanı Prof.Dr. Adnan Sofuoğlu’nu ziyaret etti. Türk İnkılâp Tarihi Enstitüsü Müdürü Prof.Dr. Temuçin Faik Ertan ve Müdür Yardımcısı Prof.Dr. Hakan Uzun’un da yer aldığı görüşmede 100. yıl gerçekleştirilecek etkinlikler hakkında görüş alışverişinde bulunuldu.

ATAM 100.yılın paydaşlarından oldu

Görüşmede, başta “Sakarya Meydan Muharebesi ve Haymana Uluslar arası Sempozyumu” olmak üzere önümüzdeki yıl gerçekleştirilecek etkinliklerde Atatürk Araştırmaları Merkezi’nin yer alması kararlaştırıldı. Böylece ATAM, Haymana Belediyesi ve Türk İnkilap Tarihi Enstitüsü ile birlikte sempozyumun düzenleyicilerinden oldu.

Turgut “Çok önemli bir kurumun desteğini aldık”

Pandemi nedeniyle sempozyum ve kurtuluş şenliklerinin bu yıl yapılamamasının kendilerini önümüzdeki yıl düzenlenecek etkinlikler için daha da motive ettiğini belirten Başkan Turgut “100. Yıl çalışmalarımıza çok önceden başlamıştık. Bu sene 99. Yıl etkinliklerini düzenlerken bir yandan da seneye yapılacak etkinliklerin alt yapısını hazırlıyorduk. Ancak Corona ve sonrasındaki pandemi süreci bu yıl ki etkinliklerimizin iptal edilmesine sebep oldu. Ama biz çalışmalarımıza ara vermedik. Haymana’mıza yakışır bir 100. yıl  ve devlet eliyle gerçekleşecek etkinlikler için kamu kurum ve kuruluşları, stk’lar ve akademisyenlerle görüşmelerimiz sürüyor. Bugün de Atatürk Araştırma Merkezi gibi çok önemli bir kurumun desteğini aldık. Onlar da seneye Türk İnkilap Tarihi Enstitüsü ile düzenlediğimiz sempozyumun düzenleyicilerinden olacak. ATAM Başkanı Prof.Dr Adnan Sofuoğlu’na şahsım ve Haymanalılar adına teşekkür ediyoruz.” dedi.