ÖZDEMİR TURGUT

Haymana Belediye Başkanı

Haymana’nın Sındıran (Yenice) mahallesinde 1955 yılında doğdu. Aydınlıkevler Ticaret Meslek Lisesinden mezun oldu. Başta demir-çelik ve inşaat sektörü olmak üzere, şehir planlaması, imar çalışmaları, içme suyu entegre tesisleri ile Çankaya Ansera AVM’nin yapımının da aralarında bulunduğu birçok alanda ticari faaliyette bulundu.

Haymana Dernekler Federasyonu Başkanlığı, Ankara Vakfı Üyeliği, Ankara Meclisi Kurucu Üyeliği başta olmak üzere birçok sivil toplum kuruluşunda görev aldı.

Siyasete 1988 yılında Anavatan Partisi’nde katıldı. ANAP Ankara İl Yönetim Kurulu Üyeliği, Başkanvekilliği, 1999 yılında Ankara Birinci Bölge Milletvekili adayı oldu. AK Parti’nin kurulmasıyla birlikte 2002 yılında AK Parti’ye katıldı. 2004 ve 2009 mahalli seçimlerinde AK Parti’den Haymana İl Genel Meclis Üyesi oldu.

2014 ve 2019 yerel seçimlerinde Haymana Belediye Başkanı seçildi. Halen bu göreve Adalet ve Kalkınma Partisi çatısı altında devam etmektedir.

Turgut, evli ve 3 çocuk babası, 6 torun dedesidir.

KENT KONSEYİ BAŞKANI VE İL KÜLTÜR TURİZM MÜDÜRÜ HAYMANA’YI ZİYARET ETTİ.

Kent Konseyi Başkanı ve İl Kültür Turizm Müdürü Haymana’yı ziyaret etti.
Yazdır / Tarih: 2020-10-04

Kent Konseyi Başkanı ve İl Kültür Turizm Müdürü Haymana’yı ziyaret etti.

 

Sakarya Meydan Muharebesi’nin 100. Yıl etkinliklerinin planlanması ve Haymana’nın turizm değerlerinin tanıtılması konuları görüşüldü.

 

Kent Konseyi Başkanı Halil İbrahim Yılmaz, Ankara İl Kültür Turizm Müdürü Ali Ayvazoğlu, Ankara Kulübü Derneği Başkanı Dr. Metin Özaslan, Ankara Büyükşehir Belediyesi Meclisi Turizm Komisyonu Başkanı Murat Atasoy, Ankara İl Kültür Turizm Müdür Yardımcısı Ramazan Çilali, Ankara Kent Konseyi Yürütme Kurulu Üyeleri Doç. Dr. Lale Özgenel, Dr. Süleyman Basa, Ceren Anadol, Turizm Tanıtma Çalışma Grubu Sözcüsü Savaş Çolakoğlu ve Ankara Kent Konseyi Kale Meclisi Sözcüsü Şevket Bülend Yahnici’den oluşan bir heyet Haymana’yı ziyaret etti.

 

Haymana Ticaret Odası Başkanı Ercan Özkan, Ticaret Borsası Başkanı Fazlı Çınar, Yeni Haymana Muhtarlar Derneği Başkanı Hasan Güler, Türk İnkilap Tarihi Enstitüsü Müdür Yardımcısı Prof.Dr. Hakan Uzun, Sakarya Meydan Muharebesi Milli Parkı Müdürü Ömer Aygül ve Sakarya Meydan Muharebesi Milli Parkı Müdür Yardımcısı Mehtap Akdoğan'ın da yer aldığı ziyarette önümüzdeki sene 100. yılını kutlayacağımız Sakarya Meydan Muharebesinin ve Haymana’nın Kurtuluşu etkinliklerinin planlaması başta olmak üzere ilçemizin turizm değerlerinin tanıtımı için istişarelerde bulunuldu. Araştırmacı Yazar Halil İbrahim Uçak’ın Haymana tarihi hakkında bilgi vermesinin ardından Başkan Turgut günün anısına hazırlanan plaketleri takdim etti.

 

Daha sonra Çaldağ müzesi, Mangaldağ Şehitliği ve Gâvur Kale ziyaret edilerek Haymana ve yapılan projeler hakkında ziyaretçilere bilgi verildi.

 

Turgut “Son Kale Haymana 100. yıl için çalışıyor”

Göreve geldiklerinde “İlk İş Milli Mücadele” dediklerini bu kapsamda çalışmalarını sürdürdüklerini belirten Haymana Belediye Başkanı Özdemir Turgut “Bugüne kadar önce ulusal son 4 senedir de uluslar arası düzeyde olmak üzere sempozyum düzenledik. Amacımız Haymana’mızın Kurtuluş Savaşı’nın Son Kalesi olduğunu ve Sakarya Meydan Muharebesinin bu topraklarda geçtiğini herkese duyurmaktı. Muharebenin 100. yılı olan 2021’de Haymana’mıza yakışır görkemli bir kutlama gerçekleştirmek için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Daha önce görüştüğümüz Kent Konseyi Başkanımız ve İl Kültür Müdürümüz ziyaretimize geldi.  İstişarelerde bulunduk. Sakarya Meydan Muharebesinin 100. yılını Ankara’mıza ve Haymana’mıza yakışır bir şekilde kutlamak için elbirliğiyle çalışacağız. İş birliğimiz bununla sınırı kalmayacak “Dünyanın En İyi Termal Suyu”na sahip Haymana’mızın turizm potansiyelini arttırmak için de çalışmalarımızı sürdüreceğiz.” dedi.

 

 

 

 

Yılmaz “2021’de tek gündemimiz Sakarya Meydan Muharebesi”

Sakarya Meydan Muharebesi’nin 100. yılını oldukça önemsediklerini ifade eden Ankara Kent konseyi Başkanı Halil İbrahim Yılmaz 2021’de neredeyse tek gündemlerinin bu konu olduğunu ifade ederek “100. yıl bir daha gelmeyecek bir fırsat, bu nedenle oldukça önemsiyoruz. Etkinliklerin görkemli bir şekilde kutlanması için çalışmalarımız sürüyor. Sadece Sakarya Meydan Muharebesi noktasında değil Haymana’mızın turizm potansiyelinin açığa çıkması için de çalışmalıyız. Belediye Başkanımız bugüne kadar hem Haymana’nın Sakarya Meydan Muharebesi’ndeki rolünü hem de Haymana Kaplıcalarını tanıtmak için çok önemli işlere imza atmış. Bundan sonra el birliğiyle çalışıp bu çalışmaları bir üst seviyeye çıkaracağız.” diye konuştu.

Ayvazoğlu “ Bir milletin makûs talihini yendiği topraklardayız.”

Ankara İl Kültür Turizm Müdürü Ali Ayvazoğlu da Mangaldağı’nda yaptığı açıklamada “Topyekün bir milletin savunmadan taaruza geçtiği anlayışı ile birlikte bir makûs talihin yendiği bir yerdeyiz. Bize bu vatanı emanet eden kanları ve canları ile bize buraları vatan olarak bırakan aziz şehitlerimizi yaad ediyorum. 100. yılı ecdadımıza layık görkemli bir şekilde kutlamak için çalışmalarımız sürüyor.” dedi.