ÖZDEMİR TURGUT

Haymana Belediye Başkanı

Haymana’nın Sındıran (Yenice) mahallesinde 1955 yılında doğdu. Aydınlıkevler Ticaret Meslek Lisesinden mezun oldu. Başta demir-çelik ve inşaat sektörü olmak üzere, şehir planlaması, imar çalışmaları, içme suyu entegre tesisleri ile Çankaya Ansera AVM’nin yapımının da aralarında bulunduğu birçok alanda ticari faaliyette bulundu.

Haymana Dernekler Federasyonu Başkanlığı, Ankara Vakfı Üyeliği, Ankara Meclisi Kurucu Üyeliği başta olmak üzere birçok sivil toplum kuruluşunda görev aldı.

Siyasete 1988 yılında Anavatan Partisi’nde katıldı. ANAP Ankara İl Yönetim Kurulu Üyeliği, Başkanvekilliği, 1999 yılında Ankara Birinci Bölge Milletvekili adayı oldu. AK Parti’nin kurulmasıyla birlikte 2002 yılında AK Parti’ye katıldı. 2004 ve 2009 mahalli seçimlerinde AK Parti’den Haymana İl Genel Meclis Üyesi oldu.

2014 ve 2019 yerel seçimlerinde Haymana Belediye Başkanı seçildi. Halen bu göreve Adalet ve Kalkınma Partisi çatısı altında devam etmektedir.

Turgut, evli ve 3 çocuk babası, 6 torun dedesidir.

TARİHİMİZE SAHİP ÇIKIYORUZ

Tarihimize Sahip Çıkıyoruz
Yazdır / Tarih: 2021-02-27

Haymana Belediye Başkanı Özdemir Turgut Haymana’nın tarihi ve kültürel değerlerinin korunması, restore edilmesi ve turizme kazandırılma noktasında çalışmalara ve projelere ağırlık verdiklerini söyledi. 

Turgut; “Geçtiğimiz hafta Cingirli mahallesindeki Roma Dönemine ait tarihi eseri bulunduğu yerden alarak Çaldağ Müzesi açılana kadar sergileneceği belediye bahçesine getirdik. Bahçede bulunan diğer tarihi taşlar için hazırlatacağımız plakalarla burayı adeta bir açık hava müzesine dönüştüreceğiz. Bununla da yetinmeyerek Anadolu Medeniyetleri Müzesiyle işbirliğine gidilerek tarihi eserlerin bulunması ve kurtarılıp sergilenmesi noktasında çalışmalar yapacağız.” dedi.

 

“Son Kale Haymana Tescili önemli”

Son Kale Haymana sloganının tescilinin önemli olduğunu söyleyen Turgut “Tarihi bir gerçek olmasının yanı sıra oldukça dikkat çekici ve akılda kalıcı bir slogan. Bu sloganı markalaştırmamız Haymana’nın Son Kale olduğunun da tescilidir. Yıllardır yaptığımız sempozyumlar sonucunda ortaya çıkmıştır. Bundan sonraki çalışmalarımızda faydasını göreceğimize inanıyorum.” diye konuştu.

 

 

“Tescilli Tarihi Binaların Onarım ve Restorasyonuna Devam Edeceğiz”

Haymana’daki tarihi yerler ve tescilli binalarının restore edilip, turizme kazandırılması noktasında çalışmaları ve projeleri olduğunu belirten Başkan Turgut; “Vakıflar Bölge Müdürlüğü ile yapılan çalışmalarla restore edilen Kutluhan Camii’nin ardından Haymana’daki Papazın Evi, Tarihi Çeşme ve Karahoca Camii gibi belli başlı diğer tescilli binaların restorasyonu için çalışmalar yapacağız. Bunun yanı sıra ilçemiz sınırlarındaki Demirözü, Güzelcekale, Yenice ve diğer mahallelerimizdeki mağara ve kaleleri de turizme kazandıracağız. Kutluhan Camii’nin restorasyonu bitmek üzere. Yakın zamanda ibadete açılacak.

“Gavurkale, Papazın Evi ve Çeşme bu yılsonunda vatandaşın hizmetinde”

       Papazın Evi’nin kamulaştırıldığını, Gavurkale’yle ilgili hazırladıkları bir proje olduğunu ve tarihi çeşmeyi de restore edeceklerini belirten Turgut “ Bütün bunlar bu yılsonunda tamamlanacak. Papazın Evi’ni restore edip vatandaşımızın faydalanabileceği bir kültür evi haline getireceğiz. Tarihi bir mekanda her türlü sosyal ve kültürel aktivitelerini gerçekleştirebilecek vatandaşlarımız. Orası ile ilgili bir proje hazırlıyoruz. Çevre düzenlemesi yapılacak, koruma altına alınıp ziyaretçilerin hizmetine sunulacak. Bu önemli tarihi eseri de ilçemiz turizmine kazandıracağız. Yine aynı şekilde, merkezde Pazar yerinin oradaki tarihi çeşme restore edilip ilçemiz turizmine ve vatandaşımızın hizmetine kazandıracağız. Bütün bunları bu yılsonunda bitireceğiz.”

 

 “Hüseyin Avni Alpaslan Anıtı 100. yıla yetişiyor”

Tarım Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar 9. Bölge Müdürü Musa Kaya ve Sakarya Meydan Muharebesi Tarihi Milli Park Müdürü Ömer Aygül ile yapılan görüşmelerde Şehit Binbaşı Hüseyin Alpaslan için Medrese mahallesine yapılacak anıtın 2021 yılı içinde tamamlanacağının teyidini aldıklarını belirten Turgut görüşmede ayrıca Çaldağ ve Yılan Eseri Tepelerine de birer anıt yapılması için girişimlerde bulunduklarını belirtti. 

 

“Giresun ve İlçesi Tirebolu’yla Gönül Köprüsü Kuruyoruz.”

Görüşmemizde, Giresun ve Tirebolu’yla kurdukları iyi ilişkilere değinen Başkan Turgut, Haymana ve Tirebolu’nun kardeş ilçe olacağını söyledi. Giresunluların Binbaşı Hüseyin Avni Alpaslan’ın yanı sıra Haymana topraklarında bini aşkın şehidi olduğunu ifade eden Turgut “Hüseyin Avni Alpaslan anıtıyla ilgili çalışmalar sırasında Giresunlu dostlarımızla iyi ilişkiler kurduk. Bu iyi ilişkilerimizi kardeşlikle taçlandırmak istiyoruz. Bu doğrultuda Tirebolu ile kardeş ilçe olacağız. Haymana’nın ‘Kardeş İlçe’ olması Tirebolu Belediye Meclisince kabul edildi. Bizler de Mart ayındaki meclis toplantımızda bu konuyu gündeme alacağız.”

“Milli Park Sınırlarını Sındıran’a Kadar Genişleteceğiz”

Doğa Koruma ve Milli Parklar yetkilileriyle yaptıkları görüşmede Milli Park sınırlarının Sındıran’ı da içine alacak şekilde genişletilmesini dile getirdiklerini belirten Turgut; “Yapılacak çalışmalarla Sındıran, Tarihi Milli Park alanına dâhil edilecek. Düşmanın durdurulduğu noktalardan biri olan Sındıran da hak ettiği tarihi öneme kavuşmuş olacak. Sakarya Meydan Muharebesi’nin en kanlı mücadelelerinin yaşandığı yerlerden biri;  Totak, Güzelcekale, Çalış ve Sındıran hattında yer alan Uludağ’dır. Burada çok sayıda şehit var. Bu bölgeye de bir şehitlik yapılması noktasında çalışmalarımız ve girişimlerimiz sürüyor. ”

 

 

“Çaldağ Müzesi Bu Yıl Bitecek”

Başkan Turgut Haymana’nın Kültürel ve Tarihi varlıklarına sahip çıkmaya devam edeceklerini belirterek “Bu eserleri koruma noktasında ve sergilemek için çalışmalarımızı sürüyor. Haymana kadim bir geçmişe sahip ve köklü uygarlıklara ev sahipliği yapmış bir bölge. Bu değerlerin daha fazla gün ışığına çıkması ve özellikle gençlerimiz başta olmak üzere vatandaşımızın yaşadığı toprakların tarihini görüp bilgi sahibi olması için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Papaz’ın Evi, Tarihi Çeşme ve Çaldağ Müzesi’nde incelemelerde bulunduk. Çaldağ Müzesi eksikliklerinin giderilmesinin ardından hizmete girecek. Çaldağ Müzesi gelen ziyaretçilerin Kurtuluş Savaşı ruhunu hissedebileceği görkemli bir müze olacak. ” dedi.

 

“Haymana’ya Yakışır Bir 100. Yıl Olacak”

Son olarak Sakarya Meydan Muharebesi Zaferinin 100. yıl çalışmaları hakkında açıklamalarda bulunan Turgut “100. yıla yakışır etkileyici etkinlikler düzenleyeceğiz. Amacımız bu sene törenlerin devlet töreni şeklinde kutlanması. Çok yönlü bir etkinlik çalışması içindeyiz, bu kapsamda Büyükşehir Belediyesi, İl Kültür Turizm Müdürlüğü, ATO, Ankara Kent Konseyi ve Atatürk Araştırma Merkezi gibi kurum ve sivil toplum kuruluşlarının desteğini aldık. 100. yıl ruhuna yakışır görkemli etkinlikler hazırlayacağız.” diye konuştu.