ÖZDEMİR TURGUT

Haymana Belediye Başkanı

Haymana’nın Sındıran (Yenice) mahallesinde 1955 yılında doğdu. Aydınlıkevler Ticaret Meslek Lisesinden mezun oldu. Başta demir-çelik ve inşaat sektörü olmak üzere, şehir planlaması, imar çalışmaları, içme suyu entegre tesisleri ile Çankaya Ansera AVM’nin yapımının da aralarında bulunduğu birçok alanda ticari faaliyette bulundu.

Haymana Dernekler Federasyonu Başkanlığı, Ankara Vakfı Üyeliği, Ankara Meclisi Kurucu Üyeliği başta olmak üzere birçok sivil toplum kuruluşunda görev aldı.

Siyasete 1988 yılında Anavatan Partisi’nde katıldı. ANAP Ankara İl Yönetim Kurulu Üyeliği, Başkanvekilliği, 1999 yılında Ankara Birinci Bölge Milletvekili adayı oldu. AK Parti’nin kurulmasıyla birlikte 2002 yılında AK Parti’ye katıldı. 2004 ve 2009 mahalli seçimlerinde AK Parti’den Haymana İl Genel Meclis Üyesi oldu.

2014 ve 2019 yerel seçimlerinde Haymana Belediye Başkanı seçildi. Halen bu göreve Adalet ve Kalkınma Partisi çatısı altında devam etmektedir.

Turgut, evli ve 3 çocuk babası, 6 torun dedesidir.

SON KALE HAYMANA 100. YIL ETKİNLİKLERİNİN STARTINI VERDİ

Son Kale Haymana 100. Yıl Etkinliklerinin Startını Verdi
Yazdır / Tarih: 2021-08-27

Kurtuluş Savaşı’nın Son Kalesi Haymana Sakarya Meydan muharebesi 100. Yıl etkinliklerinin startını Anıtkabir ziyaretiyle verdi. Ankara İl Kültür Turizm Müdürü Ali Ayvazoğlu, Belediye Meclis Üyeleri, AK Parti, CHP ve MHP Haymana İlçe Başkanları, STK temsilcileri ve öğrencilerin katıldığı törende Haymana Belediye Başkanı Turgut, Anıtkabir özel defterini imzaladı.

Binbaşı Hüseyin Avni Alparslan unutulmadı

Anıtkabir’in ardından Binbaşı Hüseyin Avni Alparslan’ın Haymana’daki anıt mezarı ziyaret edildi. Buradaki törene Milli Savunma Üniversitesi Kara Harp Okulu Dekanı Prof.Dr. Gültekin Yıldız ve Kara Harp Okulu öğrencileri ile Tirebolu Dernekler Federasyonu Başkan Yardımcısı İbrahim Aydın da katıldı.

Son Kale Haymana Gururla Ecdadın İzinde

Kurtuluş Savaşı'nın Son Kalesi Haymana tarihi anlarından birini yaşadı. 23 Ağustos 1921’de ecdadın kanıyla canıyla "22 Gün 22 Gece" direnerek yazdığı destandan yüz sene sonra bu kez 23 Ağustos 2021’de o kahraman ecdadın torunları Mangal Dağı’nda Sakarya Meydan Muharebesi'nin 100.yılı anısına 100 adet fidan dikip, ellerinde meşaleler, dillerinde marşlar ve yüreklerinde minnet duygusuyla Mangal Dağı Şehitliği’ne yürüdü.

Haymana Kaymakamlığı ve Haymana Belediyesi tarafından organize edilen, Ankara Büyükşehir Belediyesi başta olmak üzere birçok kurum ve kuruluşun destek verdiği Meşaleli Yürüyüş'e; Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Mustafa Destici, AK Parti Ankara Milletvekilleri, Zeynep Yıldız, Arife Polat Düzgün, CHP Ankara Milletvekili Levent Gök, İyi Parti Ankara Milletvekili İbrahim Halil Oral ve Fahrettin Yokuş, Milli Savunma Üniversitesi Kara Harp Okulu Dekanı Prof.Dr. Gültekin Yıldız ve birçok bürokratın yanı sıra binlerce vatandaş katıldı.
Mangaldağı'nda toplanan vatandaşlar 100 Metrelik dev Türk Bayrağı ile Mangaldağı Şehitliğine meşalelerle yürüdü.
Şehitlikte Sela, Kur'an-ı Kerim Tilaveti ve İstiklal Marşı ile başlayan program, saygı atışı ve Sakarya şiirinin okunması ile devam etti.

Turgut “Kimsenin Esiri Olmayacağımızı Gösteren Bu Ruh Bakidir.”
Törenin açılış konuşmasını yapan Haymana Belediye Başkanı Özdemir Turgut Ülkemizin SON KALESİ’nde, kahramanlık destanlarının yazıldığı Sakarya Meydan Muhaberesinin ilk kurşunları sıkılmış, bu topraklarımız, kahramanlarımızın kanıyla sulanmıştır. Ve bizler şu an ecdadımızın göğüs göğüse çarpışarak vatan için canlarını feda ettiği Mangal Dağı Şehitliğinde aynı inanç ve ruhla birlikteyiz.” diye konuştu.
İyi Parti Ankara Milletvekili İbrahim Halil Oral konuşmasında: “Allah'ın bize bahşettiği, Türk Milletinin cesaretinin birlik ve beraberlik içinde çalıştığının bir simgesidir. Tüm şehitlerimizi Allah'ın rahmeti ile anıyorum.” dedi.
CHP Ankara Milletvekili Levent Gök“Bugün hepimizin bir gurur günüdür. Atatürk'e inanan başta Haymanalılar Yunan ordusunu durdurmuştur. Haymanalı olmak ayrıcalıktır. Atatürk'ün silah arkadaşı olmaktır. Haymanalılar ulusal kurtuluş savaşının bir mihenk taşıdır. Mustafa Kemal Atatürk'e kurtuluş savaşı ilk desteği Haymanalılar vermiştir.” diye konuştu.