ÖZDEMİR TURGUT

Haymana Belediye Başkanı

Haymana’nın Sındıran (Yenice) mahallesinde 1955 yılında doğdu. Aydınlıkevler Ticaret Meslek Lisesinden mezun oldu. Başta demir-çelik ve inşaat sektörü olmak üzere, şehir planlaması, imar çalışmaları, içme suyu entegre tesisleri ile Çankaya Ansera AVM’nin yapımının da aralarında bulunduğu birçok alanda ticari faaliyette bulundu.

Haymana Dernekler Federasyonu Başkanlığı, Ankara Vakfı Üyeliği, Ankara Meclisi Kurucu Üyeliği başta olmak üzere birçok sivil toplum kuruluşunda görev aldı.

Siyasete 1988 yılında Anavatan Partisi’nde katıldı. ANAP Ankara İl Yönetim Kurulu Üyeliği, Başkanvekilliği, 1999 yılında Ankara Birinci Bölge Milletvekili adayı oldu. AK Parti’nin kurulmasıyla birlikte 2002 yılında AK Parti’ye katıldı. 2004 ve 2009 mahalli seçimlerinde AK Parti’den Haymana İl Genel Meclis Üyesi oldu.

2014 ve 2019 yerel seçimlerinde Haymana Belediye Başkanı seçildi. Halen bu göreve Adalet ve Kalkınma Partisi çatısı altında devam etmektedir.

Turgut, evli ve 3 çocuk babası, 6 torun dedesidir.

ŞEHİT BİNBAŞI HÜSEYİN AVNİ ALPARSLAN’IN ANIT MEZARI TÖRENLE AÇILDI

Şehit Binbaşı Hüseyin Avni Alparslan’ın Anıt Mezarı Törenle Açıldı
Yazdır / Tarih: 2021-09-14

Sakarya Meydan Muharebesi kahramanlarından 42. Gönüllü Alay Komutanı Binbaşı Hüseyin Avni Alparslan’ın Haymana’daki anıt mezarının açılışı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından video konferans yöntemiyle gerçekleştirildi.

Haymana’da gerçekleşen açılışa canlı yayınla bağlanan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yanı sıra, Tarım Orman Bakan Yardımcısı Ayşe Ayşin Işıkgece, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Serdar Çam, Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mevlüt Karakaya, AK Parti Milletvekilleri; Asuman Erdoğan, Cemal Öztürk, Sabri Öztürk, Hasan Turan, CHP Milletvekilleri Levent Gök, Necati Tığlı, Emine Gülizar Emecan, Haymana Kaymakamı Muhammet Gürbüz, Haymana Belediye Başkanı Özdemir Turgut, Kamu Kurum ve Kuruluşlarının temsilcileri, AK Parti Haymana İlçe Başkanı İsmail Can, MHP Haymana İlçe Başkanı Davut Ergül, CHP İlçe Başkanı Kasım Koç, STK Başkanları, Giresun, Tirebolu ve Haymana Dernek Başkanları, muhtarlar, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan “Sakarya Zaferi Dönüm Noktası”

Sakarya Zaferi’nin kazanıldığı 1921 yılının herhangi bir savaşın değil, Anadolu’daki 1000 yıllık varlığımızın da dönüm noktalarından biri olduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan “Temmuz ayında Sakarya’nın doğusuna çekilmek zorunda kalan ordumuz, milletimizin var gücüyle donatması ve başına da Meclis’in başkomutan olarak görevlendirdiği Gazi Mustafa Kemal’in geçmesi sayesinde bir ay içinde toplanıp düşmanı yeniden Sakarya’nın batısına atmıştır. Milli mücadelenin en kritik safhasında kazanılan bu zaferle başkentimizi tehdit eden düşman saldırısının önüne geçilmiştir.” diye konuştu.

“Bu Bölgeyi Tarihi Milli Park İlan ettik”

Konuşmasında Haymana ve Polatlı’yı Tarihi Milli Park İlan ederek kapsamlı bir ihya çalışması başlattıklarını da ifade Cumhurbaşkanı Erdoğan “Sakarya Savaşı’nın yaşandığı Haymana ve Polatlı’da hali hazırda 7 anıt şehitliğimiz bulunuyor. Ayrıca bu zaferin kazanıldığı bölgeyi tarihi milli park ilan ederek kapsamlı bir ihya çalışması başlattık. Yaptığımız restorasyon çalışmalarıyla çarpışmaların yaşandığı bölgeleri, alt ve üst yapı tesisleri, ziyaretçi merkezleri, müzelerle donatarak tarih hafızamıza kazandırdık.” dedi.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a, Mangal Dağı'nda bir siperde bulunan, üzerinde mermi izi yer alan, Osmanlıca "padişahın askerleri" anlamına gelen "asakir-i şahane" yazan kemer tokasını hediye etti.

Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Burhan İşliyen tarafından okunan duanın ardından Haymana Ziyaret Merkezi ile Binbaşı Hüseyin Avni Alparslan Anıt Mezarı'nın açılışı Cumhurbaşkanı Erdoğan ve protokol üyeleri tarafından kurdele kesilerek yapıldı.