ÖZDEMİR TURGUT

Haymana Belediye Başkanı

Haymana’nın Sındıran (Yenice) mahallesinde 1955 yılında doğdu. Aydınlıkevler Ticaret Meslek Lisesinden mezun oldu. Başta demir-çelik ve inşaat sektörü olmak üzere, şehir planlaması, imar çalışmaları, içme suyu entegre tesisleri ile Çankaya Ansera AVM’nin yapımının da aralarında bulunduğu birçok alanda ticari faaliyette bulundu.

Haymana Dernekler Federasyonu Başkanlığı, Ankara Vakfı Üyeliği, Ankara Meclisi Kurucu Üyeliği başta olmak üzere birçok sivil toplum kuruluşunda görev aldı.

Siyasete 1988 yılında Anavatan Partisi’nde katıldı. ANAP Ankara İl Yönetim Kurulu Üyeliği, Başkanvekilliği, 1999 yılında Ankara Birinci Bölge Milletvekili adayı oldu. AK Parti’nin kurulmasıyla birlikte 2002 yılında AK Parti’ye katıldı. 2004 ve 2009 mahalli seçimlerinde AK Parti’den Haymana İl Genel Meclis Üyesi oldu.

2014 ve 2019 yerel seçimlerinde Haymana Belediye Başkanı seçildi. Halen bu göreve Adalet ve Kalkınma Partisi çatısı altında devam etmektedir.

Turgut, evli ve 3 çocuk babası, 6 torun dedesidir.

ZAFERİN 100. YILINA YAKIŞIR FİNAL

Zaferin 100. Yılına Yakışır Final
Yazdır / Tarih: 2021-09-14

Haymana Belediyesi’nin 23 Ağustos’ta başlattığı Sakarya Meydan Muharebesi 100. yıl etkinlikleri sevilen sanatçı Kıraç’ın Cimcime Meydanı’nda verdiği muhteşem konserle sona erdi.

Kıraç konserinin yanı sıra; Çocuk Şenliği, Yöresel Sanatçılar Konseri, Kara Kuvvetleri Bandosu Konseri ve Cimcime Meydanında Şehitler anısına yemek de verildi.

12 Eylül’de Cimcime Meydanı’nda gerçekleştirilen Çocuk Şenliğinde miniklerin yanı sıra büyükler de oldukça eğlenceli vakit geçirdi. Çocuk Şenliğinin ardından Yöresel Sanatçılar konseri düzenlendi. Sanatçıların söyledikleri türkülerle Haymanalılar halay çekip doyasıya eğlendi.

13 Eylül’deki etkinlikler Kara Kuvvetleri Bandosu Belediye önünden başlayıp Cimcime Meydanına kadar gerçekleştirdiği yürüyüş ile başladı. Yol boyunca vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği bando ekibi Cimcime Meydanında mini bir konser de verdi.

Şehitler Anısına Yemek Verildi

Konserin ardından Cimcime Meydanı’nda Şehitler için yemek verildi. Şehit Binbaşı Hüseyin Avni Alparslan’ın torunu Atilla Akyüz’ün de katıldığı yemeğe, Giresun Belediye Başkan Yardımcısı Abdurrahman Demirel, Tirebolu Belediye Başkan Yardımcıları Temel Cırıt, Atilla Aydın, Esenyurt Belediye Başkan Yardımcısı Abdurrahman Ada, Giresun, Tirebolu Dernek Temsilcileri ve İstanbul’daki Giresunlular yoğun ilgi gösterdi. Yemekte bir konuşma yapan Haymana Belediye Başkanı Özdemir Turgut “Son Kale Haymana topraklarında Binbaşı Hüseyin Avni Alparslan başta olmak üzere Giresun’un, Tirebolu’nun binlerce yiğit evladı şehit düştü. Bu topraklarda yatan dedeleriniz 100 senedir Haymana’nın evlatlarıdır. Her Haymanalının onlar için edilmiş bir Fatihası vardır. Sahipsiz, kimsesiz yatmadılar bu topraklarda. Sizlerin de artık her zaman kapısını çalabileceğiniz dostlarınız, kardeşleriniz var. Haymana’mızda sizleri görmekten ağırlamaktan mutluluk duyacağız.” diye konuştu.

Sevilen Sanatçı Kıraç’tan Muhteşem Konser

Haymana Belediyesi’nin 23 Ağustos’ta başlattığı etkinlikler ünlü sanatçı Kıraç’ın Cimcime Meydanı’nda verdiği muhteşem konserle sona erdi. Sanatçı Kıraç’a çiçek takdim eden Haymana Belediye Başkanı Özdemir Turgut yaptığı konuşmada 100. yıl etkinlikleri için ödenek ayıran Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’a, AK Parti, CHP, MHP ve İYİ Parti Grup Başkanlarına ve Meclisi Üyelerine teşekkür etti.

Turgut’un konuşmasının ardından sahne alan Kıraç söylediği şarkılarla yağışlı ve soğuk havaya rağmen Meydanı dolduran Haymanalılara ve misafirlere unutulmaz bir gece yaşattı.