Tarih: 11.05.2015 11:49
Haymana Belediyesi Hıderellez Ve Anneler Günü Kutlamaları Büyük İlgi Gördü

Haymana Belediyesi Hıderellez Ve Anneler Günü Kutlamaları Büyük İlgi Gördü

   Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla, Haymana Belediyesi’nin düzenlediği Hıdrellez Kutlamaları, Anneler Günü ile çifte şenliğe dönüştü. Baharın müjdecisi Hıdrellez kutlamaları ile Anneler Günü programını birleştiren ve Haymanalılara coşkulu bir  şenlik sunan Haymana Belediyesi, Ünü yurtdışına taşmış olan Haymanalı Cerrah Prof.Dr.Ömer ÖZKAN’ın annesi Meryem ÖZKAN’ı yılın annesi seçti. Haymana Belediye Başkanı Özdemir TURGUT’un eşi Sema TURGUT tarafından ödülü takdim edilen Meryem ÖZKAN duygulu anlar yaşadı. Haymana Kaymakamı Turan ERDOĞAN’da anneler gününün önemine değinerek, Yılın annesi Meryem ÖZKAN’a gül takdim etti.

Haymana Belediyesi’ne ait Başdeğirmen Piknik alanında yapılan kutlamalara, Haymanalılar büyük ilgi gösterdi. Kutlamaların en renkli konuğu Sudan Ankara Büyükelçiliği Ticaret Ateşesi Mannel Muhammed oldu. Muhammed halay çekti. Ve ‘sizin gelenekleriniz ile bizim geleneklerimiz uyuşuyor’dedi. Kutlamalara siyasilerde ilgi gösterdi. Adalet ve Kalkınma Partisi Ankara 1.Bölge Milletvekili Adayı Jülide SARIEROĞLU, Piknikçileri dolaştı ve onlara karanfil ve mutfak önlüğü sundu. Haymana Belediye Başkanı Özdemir TURGUT ve eşi  Sema TURGUT,Ak Parti Haymanaİlçe Başkanı Rüstem KANDEMİR ve eşi Haymana Devlet Hastanesi’ni ziyaret ederek, kadın hastalara karanfil verdiler.

   Açılışta Haymana AK Parti Belediye Başkanı Özdemir TURGUT bir konuşma yaptı. Başkan TURGUT özetle şöyle dedi’ Bugün birliğimizin ve bütünlüğümüzün pekişeceği, maneviyatımızın zirveye çıkacağı bu iki güzel şenliği,bir arada kutlamanın gurur ve mutluluğunu yaşıyoruz. Bolluk ve bereketin simgesi, baharın müjdecisi Hıdrellez kutlamalarını, Anneler günü programı ile birlikte kutluyoruz. Yüce İslam Peygamberi Hz. Muhammed’in de annelerimiz konusunda  çok uyarısı olmuş, bir çok fırsatta biz ümmetine anne ve babalarımızın kıymetlerinin bilinmesini bizlerden istemiştir. Dinimizde, örf ve adetlerimizde bize anne ve ve babaya saygılı olmayı, onları incitmemeyi, onlara karşı anlayışlı olmayı emretmiştir.Hıdrellez, bir anlamda baharın gelişi, günümüzde şenlikleri devam eden; Orta Asya Türk kültürüne dayanan en eski ve köklü geleneklerden birisidir. Hızır ve İlyas’ın yeryüzünde buluştukları gün olduğu bilinmektedir.Bir çok kişinin dilek dilediği, bir gün olarak da kutlanıyor.’

    Kutlamalarda bir konuşma yapan Adalet ve Kalkınma Partisi Ankara 1.Bölge Milletvekili Adayı Jülide SARIEROĞLU, anneliğin ne kadar ulvi ve onurlu olduğundan bahsederek, pikniğe katılan annelerin anneler gününü kutladı.

    Çocuklara, Osmanlı macunu, pamuk şekeri, kitap  dağıtılan piknikte, halka lokma tatlısı da ikram edildi. Haymana Adalet ve Kalkınma Partisi İlçe Başkanı Rüstem KANDEMİR ve yönetim, gençlik, kadın kolları kutlamalara büyük ilgi gösterdiler. Haymana Belediyesi AK Partili Belediye Meclis Üyeleri de tam kadro katıldılar. Kültür ve Turizm Bakanlığı Halk Kültürü Daire Başkanı Sanem ARIKAN’da kutlamalar katılarak, piknikçi annelere karanfil dağıttı. Haymana Garnizon Komutanı Ömer SEYHAN ve eşi, Sivil Toplum Kuruluşu temsilcileri kutlamalara ilgi gösterdiler.

  Dilek ağacı ritüeli, çocuk oyunları ile devam eden etkinlikte; Samyeli Müzik Grubu Bahar Türküleri konseri ile kutlamalara katılanları coşturdular. Türk Halk Müziği’nin Haymanalı güçlü sesi Tülay KOÇ Kürtçe okuduğu halay havaları ile kutlamalarda büyük ilgi gördü. Kaymakam, Garnizon Komutanı, Belediye Başkanı, siyasetçiler ve katılımcılar birlikte halay çektiler. Sanatçı Tülay KOÇ, okuduğu uzun havalarla herkesi hüzünlendirdi. Ülkü Ocaklarına bağlı gençlerde, piknik alanına gelerek, annelerin, anneler gününü kutladılar.