Tarih: 22.09.2017 00:05
Haymana bir kez daha şehitler için yürüdü

Haymana bir kez daha şehitler için yürüdü

Sakarya Meydan Muharebesi’nin geçtiği topraklar olan Haymana, geleneksel “Meşaleli Yürüyüş” etkinliği ile Kurtuluş Savaşı şehitlerini andı. Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma Milli Parklar Müdürlüğü, Haymana Kaymakamlığı, Ankara Büyükşehir Belediyesi ve Haymana Belediyesi tarafından düzenlenen yürüyüşe; Haymana Kaymakamı Hüseyin Göktürk, Haymana Belediye Başkanı Özdemir Turgut, Orman ve Su İşleri Bakanlığı 9.Şube Müdürü Erdem Karaağaç, Ankara Üniversitesi Türk İnkilap Tarihi Enstitüsü öğretim üyeleri Prof. Dr. Timuçin Faik Ertan, Prof. Dr. Hakan Uzun, Haymana Garnizon Komutanı Ömer Seyhan, AK Parti Haymana İlçe Başkanı Rüstem Kandemir, kamu kurumları ve sivil toplum kuruluşları temsilcileri  ile vatandaşlar katıldı.

 Kesikkavak mevkiinden başlayıp 7,5 km süren yürüyüş Haymana Cimcime Meydanı’nda sona erdi. Dev bir Türk Bayrağı’nın açıldığı yol boyunca ellerinde bayraklar ve meşalelerle marş söyleyerek yürüyen vatandaşları Haymana’da  Ankara Büyükşehir Belediyesi Mehteran Bölüğü karşıladı.

Haymana Cimcime Meydanı’nda toplanan kalabalığa bir konuşma yapan Haymana Belediye Başkanı Özdemir Turgut, son 2 yılı uluslar arası düzeyde olmak üzere, 6 yıldır düzenlenen Sakarya Meydan Muharebesi ve Haymana sempozyumuyla tüm dünyaya Sakarya Meydan Muharebesi’nin geçtiği toprakların Haymana olduğunu duyurduklarını belirterek “Haymana’nın bu savaştaki rolü ne yazık ki bilinmiyordu. Düzenlediğimiz sempozyumlar, tarihi milli park ilan edilmemiz ve bu gelenekselleşen yürüyüşümüz sayesinde Haymana’nın Türkiye’nin “Son Kalesi” olduğunu ve Çaldağ’da, Mangal Dağı’nda düşman durdurulmasaydı belki de Türkiye’nin olamayacağını herkese anlatıyoruz.” diye konuştu.

Başkan Turgut’un konuşmasının ardından Beyaz Düşler Tiyatro grubu tarafından Kurtuluş Savaşı’nı anlatan tiyatro gösterisi sergilendi.

Kurtuluş etkinlikleri kapsamında gerçekleştirilen konserde ise sahneye ünlü sanatçılar  Ömer Faruk Bostan, Mustafa Taş ve Ahmet Özyavuz çıktı. Haymanalılar ünlü türkücülerin seslendirdiği türkülerle eğlenceli anlar yaşadı.