Tarih: 04.09.2016 17:44
Haymana Kurtuluş Savaşı ve15 Temmuz  Demokrasi Şehitleri İçin Yürüdü

Haymana Kurtuluş Savaşı ve15 Temmuz Demokrasi Şehitleri İçin Yürüdü

12 Eylül Haymana’nın Kurtuluş Günü etkinlikleri bu yıl Kurban Bayramı dolayısıyla 3 Eylül 2016 tarihinde gerçekleştirildi. Etkinlikler çerçevesinde artık gelenekselleşen “Meşaleli Yürüyüş”ün teması bu yıl “Kurtuluş Savaşı ve 15 Temmuz Demokrasi Şehitlerine Saygı” olarak belirlendi. Haymanalılar ellerinde meşaleler, dillerinde marşlar ve sloganlarla 7,5 km yürüdü.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Haymana Kaymakamlığı, Haymana Belediyesi, Ankara Büyükşehir Belediyesi ve Doğa Koruma ve Milli Parklar Koruma Müdürlüğü tarafından organize edilen yürüyüşe Ak Parti Ankara Milletvekili Murat ALPARSLAN, Haymana Kaymakamı Turan ERDOĞAN, Haymana Garnizon Komutanı Ömer SEYHAN, Haymana Belediye Başkanı Özdemir TURGUT, Ankara Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanı Adnan ŞEKER, Türk İnkilap Tarihi Enstitüsü Müdürü Timuçin Faik ERTAN, Haymanalı dünyaca ünlü cerrah Prof.Dr. Ömer ÖZKAN, Haymanalı Gazeteci Abbas Güçlü, Doğa Koruma ve Milli Parklar Ankara İl Şube Müdürü Şahin ÇILGIN, Doğa Koruma ve Milli Parklar Polatlı temsilcisi Mehtap AKDOĞAN, Haymanalı Muhtarlar, Haymana Belediye Meclis Üyeleri, AK Parti Haymana İlçe Başkanı Rüstem KANDEMİR ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Haymanalıların yoğun ilgi gösterdiği yürüyüş Haymana Kesikkavak mahallesinden başlayarak , 7,5 km süren yürüyüş Haymana Cimcime Sultan Meydanında sona erdi. Yürüyüş kafilesi Haymana’ya  meşaleler, sloganlar, atlılar ve Ankara Büyükşehir Belediyesi Mehteran Bölüğü’nün çaldığı marşlar eşliğinde girdi.

Meydanda kurulan sahnede vatandaşlara seslenen Haymana Belediye Başkanı Özdemir TURGUT, Haymana’nın Kurtuluş Savaşı’nın Son Kalesi olduğunu eğer Haymana düşseydi belki de Türkiye Cumhuriyeti’nin olamayacağını ifade etti. TURGUT konuşmasında “Sakarya Savaşı Adapazarı’nda değil bu topraklarda geçmiştir. Bütün çabamız Haymana’nın hak ettiği önemi görmesini sağlamak. Haymana’yı tarihi milli park ilan ederek bu çabamızda bize büyük destek veren Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a ve Hükümetimize çok teşekkür ediyoruz.  95 yıl önce olduğu gibi bugün de bizi yıkmak için çalışanlar var. 15Temmuz’da bunu gördük. Haymana Kurtuluş Savaşı’nda olduğu gibi 15 Temmuz’da da tanklara, mermilere direnmiş ve sahip çıkmıştır. 2 şehidimiz onlarca yaralımız var. Biz de ecdadımıza ve şehitlerimize olan saygımızı göstermek için bu yürüyüşümüzü Kurtuluş Savaşı ve 15 Temmuz Demokrasi Şehitleri anısına ithaf ediyoruz. Şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyoruz.”

Daha sonra bir konuşma yapan Haymana Kaymakamı Turan ERDOĞAN ise Haymana’nın gerek Kurtuluş Savaşı’nda gerekse 15 Temmuz’da örnek bir mücadele verdiğini söyledi. ERDOĞAN “Dünyanın neresine bir halk zulüm görse Anadolu’ya sığınır. Suriye’de, Irak’ta, Balkanlar’da ve Kafkaslar’dan insanlar hep Anadolu’ya geldi. Ama bizim gidecek bir yer yerimiz yok. Son Kale derken bunu diyoruz. Bizi bu topraklardan atmaktan hiç vazgeçmediler hiç de vazgeçmeyecekler ama her seferinde ellerini kollarını kırıp gönderdik. Yetr ki bir olalım birlik olalım.” diye konuştu.

AK Parti Ankara Milletvekili Murat ALPARSLAN  ise konuşmasında  Haymana’daki bu ortamdan çok etkilendiğini ifade ederek emeği geçen herkese teşekkür etti.

Etkinlik Beyaz Düşler  ekibinin sergilediği Kurtuluş Savaşı tiyatro gösterisiyle sona erdi.