Tarih: 06.03.2020 16:31
Haymana Sağlık ve Esenlik Turizmiyle kalkınacak

Haymana Sağlık ve Esenlik Turizmiyle kalkınacak

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Avrupa Komisyonu İşletme ve Sanayi Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen ve teması "Sağlık ve Esenlik Turizmi" olarak belirlenen Avrupalı Seçkin Destinasyonlar (European Destinations of Excellence) Projesinin 2019 yılı Türkiye ulusal destinasyon projesi kapsamında dereceye giren 5 şehirden biri de Ankara oldu. Avrupa Komisyonu tarafından geliştirilen Avrupalı Seçkin Destinasyonlar Projesi (EDEN - European Destinations of Excellence) ile Avrupa turist destinasyonlarının ortak/farklı özelliklerine ve değerlerine dikkat çekmek, turizmin sosyal, kültürel ve çevresel sürdürülebilirliğini sağlayarak ekonomik gelişmeyi teşvik etmek amaçlanmaktadır.

Yarışma projesi kapsamında Turizm Bakanlığı ile Ankara İl Kültür Turizm Müdürlüğünden bir heyet Haymana’da Doktor’un Oteli ve Grannos Termal Otel’de incelemelerde bulundu.

Turgut “Dünyanın En İyi Termal Suyuna Sahibiz”

İncelemeler öncesinde heyetle bir araya gelen Haymana Belediye Başkanı Özdemir Turgut yetkililere bilgi verdi. Haymana’nın 3 T yani tarih, turizm ve termal ile kalkınmasını hedeflediklerini ifade eden Turgut “Haymanamız 44 derecede çıkan ve yaptığımız proje ile Dünyanın En İyi Termal Suyu olarak da tescillen şifalı sularınıa sahiptir. Bunun yanı sıra Sakarya Meydan Muharebesi’nin geçtiği ve düşmanın durdurulduğu son nokta olması sebebiyle Tarihi Milli park ilan edilmiştir. Ayrıca ilçemiz Ankara’da Termal Turizm alanı ilan edilen 2 yerden birisidir. Bütün bu özellikleri ve keşfedilmeyi bekleyen diğer yönleriyle önemli bir potansiyele sahiptir. Ankara’ya yakın olması, rakımının yüksekliği, doğalgaz altyapısıyla yatırım anlamında cazibe merkezi olamayı hedefliyoruz. Bu önemli yarışmanın sonucunda Ankara olarak başarılı olursak tanıtım ve yatırım anlamında bize ivme kazandıracağına inanıyorum.” diye konuştu.