Tarih: 03.02.2016 15:28
Haymana Sempozyumu Uluslararası Boyuta Taşınıyor

Haymana Sempozyumu Uluslararası Boyuta Taşınıyor

5.si düzenlenecek olan “Sakarya Meydan Muharebesi ve Haymana Sempozyumu”  bu yıl uluslar arası boyuta taşınıyor. Sempozyum organizasyon çalışmalarına Haymana Kaymakamı Turan ERDOĞAN başkanlığında Türk İnkilap Tarihi Enstitüsü, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü ve Haymana Belediyesi temsilcileriyle ilk toplantısını Haymana’da gerçekleştirdi.

Bu yıla kadar ulusal boyutta, ülkemizdeki üniversitelerin katıldığı sempozyumun bu yıl uluslar arası nitelikte yapılması kararlaştırıldı. ABD, Türkî Cumhuriyetler ve ülkemizden önemli tarihçilerin katılacağı sempozyumun bu yıl 2-4 Eylül tarihleri arasında yapılması planlanıyor.

Haymana Kaymakamlığında gerçekleştirilen toplantıya; Haymana Kaymakamı Turan ERDOĞAN, Türk İnkilap Enstitüsü Müdürü Prof.Dr. Temuçin Faik ERTAN, Enstitü Müdür Yardımcısı Doç.Dr. Hakan Uzun, Dr. Kadir UNAT, Haymana Belediye Başkan Yardımcısı Talip KAPICI, Haymana Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Halil İbrahim UÇAK, Orman ve Su İşleri Bakanlığı Hassas Alanlar Daire Başkanlığı Mağara Koruma Şube Müdürü Selim ERDOĞAN, Doğa Koruma ve Milli Parklar Ankara Bölge temsilcisi Mehtap AKDOĞAN katıldı.

Konuşmacılar bu yıl 5.si gerçekleşecek olan Sakarya Meydan Muharebesi ve Haymana Sempozyumunun daha kapsamlı ve uluslar arası düzeyde olacağını ifade ettiler. Bu konuda gerekli çalışmaların şimdiden başlatılmasına karar verdiler. Bu yıl 2. düzenlenecek olan Sakarya Yürüyüşü etkinliğinin yurtiçi ve yurtdışından katılımların gerçekleşmesi için tanıtım çalışmalarına hız verilmesi kararı alındı.