Tarih: 13.10.2016 11:52
Haymana Tarihi Milli Park’ında Hedef 2021

Haymana Tarihi Milli Park’ında Hedef 2021

Haymana Tarihi Milli Park’ında çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor. Çalışmaların hangi aşamada olduğunu görmek için 12.10.2016 tarihinde Haymana Kaymakamı Turan ERDOĞAN, Haymana Belediye Başkanı Özdemir TURGUT, Orman Ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü 9. Şube Müdürlüğü Ankara Şube Müdürü Şahin ÇILGIN ve Milli Parklar Polatlı Şefi Mehtap AKDOĞAN Mangaldağı’nda incelemelerde bulundu.

Kaymakam Turan Erdoğan ve Belediye Başkanı Özdemir Turgut ile beraber Mangaldağı’na giden ekip, ilk olarak Eskikışla ve Gedikli Mahalleleri arasında kalan şehit mezarlarının olduğu bölgeyi incelediler.  Yetkililer, Gedikli Mahallesinde bulunan Sahra Hastanesi ve şehit mezarlarının olduğu bölgede de en kısa zamanda çalışma başlatılacağını belirttiler.

Daha sonra Mangaldağı'ndaki  1. aşaması tamamlanan bölgeye giden ekip burada yapımı tamamlanan kamelyaları, sosyal tesis alanlarını incelediler. Mangaldağı’ndaki incelemelerin ardından 2. aşama bölgesine geçen yetkililer burada şehitlik, namazgâh, rahle ve büyük bir anıtın yapılacağı yeri incelediler.  9. Bölge Ankara Şube Müdürü Şahin Çılgın, Kasım ayının sonuna kadar buradaki çalışmanın da biteceğini belirtti. Polatlı'dan itibaren 90 km’lik bir alanda çalışma yaptıklarını, jeotermal radarlar ile şehit mezarlarını tespit ettiklerini, insanların yürüyerek tüm bölgeyi gezilebileceğini ve 2021, yani Savaşların 100. yılında bu çalışmanın büyük kısmının tamamlanacağını belirtti. Ayrıca Ankara'daki tüm öğrencilere buraları gezdirmeyi hedeflediklerini belirtti.  Çanakkale Şehitliği’nde bile halen yeni çalışmalar yapılıp, yeni şehitliklerin açıldığını ifade eden Şahin ÇILGIN buradaki çalışmaların da uzun soluklu olduğunu ifade etti.

İncelemeleri değerlendiren Kaymakam Turan Erdoğan şunları ifade etti; “Mangaldağı'ndaki şehitliklerimizin 1. aşama yapım çalışması bitti. Şimdi 2. aşamada çalışmalar yapılıyor. Milli Parklar Genel Müdürlüğü'nün tüm personeline çalışmalarından dolayı çok teşekkür ediyorum.”

Haymana Belediye Özdemir TURGUT ise yaptığı açıklamada “08 Şubat 2015 tarihinde Tarihi Milli Park ilan edilen Haymana’mızda çalışmalar tüm hızıyla sürüyor. Bu çalışmalar sona erdiğinde Haymana’mız ikinci bir Çanakkale olacak ve Kurtuluş Savaşı’ndaki rolü ve önemi gözle görülür bir hale gelecektir. Vatandaşlarımızın gelip Kurtuluş Savaşı’nın Son Kale’sinde savaşın geçtiği alanları görebileceği, o duyguyu hissedebileceği ve sosyal tesislerinden faydalanabileceği bir Milli Parkımız olacak. Buradaki çalışmalarından ötürü Orman ve Su İşleri Bakanlığı ve Doğa Koruma Milli Parklar Genel Müdürlüğümüze teşekkür ediyorum.” dedi.