Tarih: 05.08.2016 16:09
Haymana Vatan ve Demokrasi Şehitleri İçin Yürüdü

Haymana Vatan ve Demokrasi Şehitleri İçin Yürüdü

15 Temmuz FETÖ/PDY darbe girişiminden sonra başlayan Demokrasi Nöbetlerine ilk günden itibaren katılan Haymana Belediyesi, Haymana Kaymakamlığıyla ortak “Haymana Vatan Şehitlerine Yürüyor” etkinliği gerçekleştirdi. 05 Ağustos 2016 tarihinde gerçekleştirilen yürüyüşe, Haymana Kaymakamı Turan ERDOĞAN, Haymana İlçe Jandarma Komutanı Ömer SEYHAN, Haymana Belediye Başkanı Özdemir TURGUT, Haymana İlçe Emniyet Müdürü Serkan TECİRLİOĞLU, Haymana İlçe Milli Eğitim Müdürü Enver YURTDAŞ, Haymana Müftüsü Ahmet DANIŞMAN, Haymanadaki Kamu Kurum ve kuruluşlarının Müdürleri ve personelleri, Haymana Belediye Meclis Üyeleri, Haymana Belediye Başkan Yardımcıları, birim müdürleri, Haymanalı Muhtarlar, AK PARTİ Haymana İlçe Başkanı Rüstem KANDEMİR, Haymanada bulunun siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının başkanlarının yanı sıra vatandaşların da ilgisi büyüktü.

Yürüyüş güzergâhı boyunca tekbirler getiren grup “Haymana burada FETÖ Nerede”, “Dik Dur Eğilme Haymana Seninle” sloganları attı. Hükümet Meydanında toplanan kalabalık Şehitler için Saygı Duruşunda bulunup İstiklal Marşı okudu. Daha sonra ilçe müftülüğü tarafından şehitler için Kuran-ı Kerim Tilaveti ve Fatihalar okundu.

Burada bir konuşma yapan Haymana Belediye Başkanı Özdemir TURGUT  15 Temmuz gecesi Haymana gelmeye çalıştığını ancak yolların kapalı olması sebebiyle gelemediğini AK Parti İl Başkanı Mustafa Nedim YAMALI’nın emri ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih GÖKÇEK’in yönlendirmesiyle,  ilk dakikalarından itibaren AK Parti Genel Merkezi ve Gölbaşı Türksat gibi kritik noktalarda darbeye karşı mücadele ettiğini ifade etti. Başkan Turgut darbe sonrası başlatılan Demokrasi Nöbetlerine ilk katılan ve burada vatandaşlara kumanya dağıtan ilk ilçe belediyesi olduklarını söyledi. Turgut konuşmasında “15 Temmuz gecesi demokrasi ve millet iradesi için 250’ye yakın şehit verdik. Bu şehitlerden 2’si Haymanamızdan… Yurtbeyli mahallemizden Resul KAPTANCI ve Yukarısebil mahallemizden Alper KAYMAKÇI şehitlik mertebesine ulaştı. Kendilerine Allah’tan rahmet diliyorum. O gece yaralanan hemşerilerimize de acil şifalar diliyorum. Haymanamızda 15 Temmuz Demokrasi ve Vatanımız için olan vatandaşlarımızı ve gazilerimizi İlçe Kaymakamımız Turan ERDOĞAN,  AK Parti İlçe Başkanımız Rüstem Kandemir ve Meclis Üyelerimizle beraber ziyaret ettik. İlçemizde ikamet eden şehit ve gazilerimizin her birine, Haymana Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Fonundan gecikmeksizin maddi yardım çıkarttık.

Haymana Belediyesi olarak Demokrasi Nöbetlerinin ilk gününden itibaren Kızılay Meydanında kumanya ve bayrak dağıtıp nöbete katılıyoruz. Her gün 1500 adet kumanya ve meyve suyunu nöbete katılan vatandaşlarımıza dağıttık. Şunu rahatlıkla ifade edebilirim ki bu konuda öncülük ettiğimizi düşünüyoruz. Kumanyalarımızın yanı sıra nöbete katılan vatandaşlarımıza bayrak dağıtımı da gerçekleştirdik.

Demokrasi nöbetimiz sadece Ankara Kızılay Meydanı’yla sınırlı kalmadı. Komşumuz olan ve birçok Haymanalının ikamet ettiği Polatlı ilçemizde de Demokrasi Nöbetine katıldık. Ankara Milletvekilimiz Meclis Başkanımız Cemil Çiçek ve Ankara Milletvekilimiz Fatih Şahin ile beraber Polatlı’da da vatandaşlarımıza kumanya ve bayrak dağıttık.  Polatlılı hemşerilerimizden yoğun ilgi ve sevgi gördük.

Haymana Belediyesi olarak Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde de vatandaşlarımıza ücretsiz çay servisi gerçekleştiriyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip ERDOĞAN “Evlerinize dönün.” diyene kadar imkânlarımız dâhilinde demokrasi nöbetine katılan hemşerilerimize her türlü desteği sunmaya devam edeceğiz. Haymana’da Merkez Camii’nde Haymana Kaymakamlığımızla Belediyemizin ortak düzenlediği “Vatan ve Demokrasi Şehitlerimize Mevlüt” programı gerçekleştirdik. Tabii bu yaptıklarımız bu vatan için, demokrasi için hayatını feda eden vatandaşlarımızın yaptıklarıyla elbette kıyaslanamaz. Bizler sadece onlara olan vefa borcumuzu ödüyoruz. Geride bıraktıkları ailelerine, sevdiklerine göz kulak olmak boynumuzun borcudur.” dedi.

 Haymana Kaymakamı Turan ERDOĞAN ise konuşmasında kendisinin o gece Polatlı Kaymakamlığına vekâlet ettiğini ve o gece Haymanalı olmanın ne olduğunu bizzat gördüğünü dile getirerek Haymanalıların darbe girişimine karşı mücadelelerinden ve kahramanlıklarından bahsetti. ERDOĞAN konuşmasında “Ankara’da, Haymana’da ve Polatlı’da Haymanalılar hep ön saflarda darbeye karşı mücadele ettiler. Canlarını feda ettiler. Gazi Hastanesinde yatmakta olan Sarıgöl’lü hemşerilerimizi ziyaret ettik. İki kardeş birinin durumu hafif ancak diğeri yoğun bakımda. Kurşun kafasından girip çıkmış. Biz Sayın Belediye Başkanımla tabii üzüldük. Bizim üzüldüğümüzü gören annesi aynen şöyle dedi. ‘Kaymakamım neden üzülüyorsunuz? Benim oğlum bugün ölmeyecek de şehit olmayacak da ne zaman olacak?’ İşte Haymanalılık bu. Son Kale Haymana olmak bu.” dedi.

“Haymana Vatan Şehitlerine Yürüyor” etkinliği şehitler için kurban kesilmesinin ardından sona erdi.