Tarih: 23.04.2016 12:40
Haymana’da 23 Nisan Coşkusu

Haymana’da 23 Nisan Coşkusu

TBMM’nin kuruluşunun 96. yılı ve 23 Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Haymana’da çeğitli etkinliklerle kutlandı. Törenlerin ilki Hükümet Meydanında Atatürk Anıtı’na İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından çelenk koyulmasıyla başladı.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı için ikinci tören 12 Eylül İlkokulu’nun bahçesinde gerçekleştirildi. Törene Haymana Kaymakamı Turan ERDOĞAN, Haymana İlçe Garnizon Komutanı Ömer SEYHAN, Haymana Belediye Başkanı Özdemir TURGUT, Haymana İlçe Milli Eğitim Müdürü Enver YURTDAŞ, Haymana İlçe Emniyet Müdürü Serdal BİLGİN, Haymana Müftüsü Ahmet DANIŞMAN, AK Parti Haymana İlçe Başkanı Rüstem KANDEMİR, öğretmenler, öğrenciler ve veliler katıldı.

Törenin açılış konuşmasını yapan Haymana İlçe Milli Eğitim Müdürü Enver YURTDAŞ konuşmasında 23 Nisan tarihinin bir dönüm noktası olduğunu, her tarafı işgal edilmiş, orduları dağıtılmış ‘Artık ayağa kalkamaz.’ Denilen bir milletin Mustafa Kemal önderliğinde dünyaya meydan okuduğu gün olduğunu ifade etti ve Haymana’nın Kurtuluş Savaşı’ndaki rolü ve önemine değindi. YURTDAŞ “Mustafa Kemal Paşa’yı 27 Aralık 1919’da Ankara’ya gelişinde karşılayanlar arasında dönemin Haymana Kaymakamı Ali Cemal BARDAKÇI ile beraber 100 Haymana atlısı da vardı. Mustafa Kemal Paşa’nın ‘Hattı müdafaa yoktur sathı müdafaa vardır.  O satıh bütün vatandır.’ Sözleriyle uyguladığı savaş taktiğiyle düşman Çaldağ ve Mangal Dağı’nda büyük kayıplar verdi ancak Haymana’yı geçemedi. Sevgili çocuklar Yolunuz her zaman açık, geleceğiniz güneş kadar aydınlık, her gününüz bayram olsun.” diye konuştu.

Tören daha sonra Haymanalı öğrencileri sundukları halk oyunları, tiyatro gösterileri, skeçler ile okudukları şiirler ve koro gösterileriyle devam etti.