Tarih: 19.03.2015 13:16
Haymana’da Çanakkale Ruhu Sahneye Taşındı

Haymana’da Çanakkale Ruhu Sahneye Taşındı

18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi ve Şehitler Anma Günü’nün 100. Yıl dönümü tüm yurtta olduğu gibi Haymana İlçesinde de çeşitli etkinliklerle kutlandı.

Hazırladıkları tiyatro oyunuyla Çanakkale Ruhunu sahneye taşıyan Haymana Mahmut Hilmi Doğan Ortaokulu öğrencileri profesyonel tiyatrocuları aratmadılar. Öğrencileri seyredenler, duygusal anlar yaşadılar. Haymana Hükümet Konağı önünde başlayan etkinliklere protokol tam kadro katıldı.

18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü Etkinliklerine Haymana Kaymakamı Turan ERDOĞAN, Haymana Belediye Başkanı Özdemir TURGUT, Haymana İlçe Garnizon Komutanı Ömer SEYHAN, Haymana Cumhuriyet Savcısı Zehra GÜLER, Haymana İlçe Emniyet Müdürü Bülent DEMİR, Haymana İlçe Milli Eğitim Müdürü Enver YURTDAŞ, Haymana İlçe Müftüsü Ahmet DANIŞMAN, Haymana AK Parti İlçe Başkanı Rüstem KANDEMİR, Haymana CHP İlçe Başkanı Fazlı ÇINAR ile ilçede görevli birim amirleri, sivil toplum kuruluşu başkanları ve yöneticileri katıldılar.

Şehitleri Anma Günü etkinlikleri Hükümet Konağı önünde bulunan Atatürk Anıtına çelenk koyma ile başladı. Bu önemli günde bir konuşma yapan Haymana İlçe Garnizon Komutanı Ömer SEYHAN, günün anlam ve önemini belirterek, birlik ve bütünlük içerisinde bir vatan özlemiyle yanıp tutuşan milletimizin güzide evlatları en kutsal mertebe olan şehitlik mertebesine ulaşmak için her türlü özveriye hazırdır mesajını verdi. Dün Çanakkale’de, bugün iç güvenlik mücadelesinde şehit olan vatan evlatlarını saygıyla, minnetle andıklarını belirtti.

Ankara genelinde olduğu gibi Haymana Paşa Camisinde sabah namazından sonra Çanakkale hatıralarını anmak için programlar düzenlendi.  Protokol Atatürk anıtına çenek sunduktan sonra Haymana mezarlığındaki şehit kabirlerini ziyaret ettiler. Ziyarette şehit yakınlarıyla birlikte dualar okundu ve şehitler anıldı. Daha sonra şehit aileleri ile Haymana İlçe Jandarma Komutanlığı ziyaret edildi. Şehit aileleri ile yemekte buluşan protokol öğlenden sonra Haymana Mahmut Hilmi Doğan Ortaokulu düzenlenen etkinliklere katıldı. Başarılı çalışmalara imza atan öğrenciler; şiirler, türküler ve tiyatro gösterileri ile Çanakkale Ruhunu sahneye taşıdılar. Çanakkale Savaşı’nda askerlerimizin yediği hoşaf ve ekmek katılımcılara sembolik olarak ikram edildi.

18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi ve Şehitler Anma Günü vesilesiyle bir mesaj yayınlayan Haymana Belediye Başkanı Özdemir TURGUT şunları söyledi; “Tarihte eşine az rastlanan, en büyük kahramanlık destanlarından biri olan ve savaş tarihimize altın harflerle yazılan Çanakkale Deniz Zaferi’nin 100. yılını kutlamanın onurunu yaşıyoruz. Çanakkale Savaşı bir destandır. Bu destansı savaşta şehit düşen, gazi olanlara, Allah’tan rahmet diliyorum.” dedi.