Tarih: 15.03.2015 00:03
Haymana’da Kırsal Kalkınma Toplantısı Yapıldı

Haymana’da Kırsal Kalkınma Toplantısı Yapıldı

Haymana Belediyesi ile Ankara Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler ve Jeotermal Kaynaklar Dairesi Başkanlığı tarafından Kırsal Kalkınma toplantısı yapıldı. Haymana Belediyesi Kültür Merkezinde yapılan toplantıya 77 mahalle muhtarı büyük ilgi gösterdi.

Toplantıya Haymana Kaymakamı Turan ERDOĞAN, Haymana Belediye Başkanı Özdemir TURGUT, Ankara Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler ve Jeotermal Kaynaklar Dairesi Başkanı Özgür GÜVEN, Haymana İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ile Haymana Ziraat Odası Başkanlığı katıldı.

Haymana Belediye Başkanı Özdemir TURGUT toplantıda yaptığı konuşmada şunları söyledi; ‘’Haymana jeotermal turizmin önemli merkezlerinden birisidir. İç Anadolu Bölgesinin en büyük tahıl ambarıdır. Geçmişten günümüze Haymanamızın ekonomik anlamda lokomotifi tarım sektörü olmuştur. Hayvancılıkta ilçemiz bir dönem ülkemizin en zengin üssü idi. Bu  sektörü  geliştirmek, hak ettiği noktaya ulaştırmak en büyük dileğimizdir. Küçükbaş hayvancılık yönünden ilçemiz zengin bir bölgedir. Süt ve süt ürünlerinin değerlendirilmesi konusunda projeler hazırlamaktayız. Mezbaha konusunda Ankara Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler ve Jeotermal Kaynaklar Dairesi Başkanlığı ile kasap esnaflarımız arasında toplantılar düzenliyoruz. Belediye Başkanlığı seçim sürecinde de özellikle altını çizdiğim gibi tarım sektörümüzün alternatifler geliştirmesi gerekiyor. Bağcılık bir dönem Haymanamızın ayrılmaz bir parçasıydı. Koruk suyu milli içeceğimizdi. Yeni yatırımlar yaparak bağcılığı alternatif ürünler arasına sokabiliriz. Çiftçimize önemli bir gelir kapısı açabiliriz. Mera sorunların çözümü için çalışıyoruz. Haymana Belediye Başkanı olarak gerek Belediyemizin gerek Devletimizin gerekse Ankara Büyükşehir Belediyemizin tüm imkanlarını çiftçilerimizin hizmetine sunmak için çok çaba sarf ediyoruz.’’ dedi.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler ve Jeotermal Kaynaklar Dairesi Başkanı Özgür GÜVEN; Ankara Büyükşehir Belediyesinin Kırsal Kalkınma konusunda yaptığı faaliyetler ve çiftçilerimize sunduğu imkanlar konusunda bilgiler verirken, mahalle muhtarlarının köyleri ile ilgili talep ve sorularını yanıtladı. Başkan GÜVEN; Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih GÖKÇEK’in taşra mahallelerin sorun ve ihtiyaçlarına özellikle önem verdiğini ve her konuda hizmete hazır olduklarını ifade etti. Hayvancılık konusunda büyük ve küçükbaş hayvan yetiştiriciliği, arıcılık, yemlik ürün yetiştiriciliği konularında, tarım konusunda hali hazırda üretilen ürünlerin değerlendirilmesi gibi benzeri konularda çalışmalar yapıldığını söyledi. Yapılan bu toplantılarla öncelikli olarak çiftçilerin sorun ve beklentilerini tespit ettiklerini söyledi.

Toplantıda söz alan Haymana Kaymakamı Turan ERDOĞAN; “Ankara Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler ve Jeotermal Kaynaklar Dairesi Başkanlığı ve Haymana Belediyesi ile  çok önemli toplantılar gerçekleştiriyoruz. Haymana bir tarım ilçesidir. Haymana’da 120 bin küçükbaş hayvan bulunmaktadır. Bu tarımın yanında, hayvancılığımızı da geliştirecektir. Arıcılıkta geçim kaynaklarımız arasına girebilir.” dedi.

Haymana Belediye Başkanı Özdemir TURGUT tarafından Haymana Cimcime Sultan Termal Otelde  muhtarlara ve misafirlere verilen yemekte Kırsal Kalkınma konusu tekrar masaya yatırıldı.