Tarih: 20.04.2016 10:26
Haymana’da Kutlu Doğum Törenine Yoğun İlgi

Haymana’da Kutlu Doğum Törenine Yoğun İlgi

Haymana Müftülüğü ve Haymana İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün ortaklaşa düzenlediği Kutlu Doğum Haftası etkinliklerine katılım yoğun oldu. Etkinlik kapsamında ilk tören Haymana İmam Hatip Lisesi’nde gerçekleştirildi. Buradaki törene Haymana Kaymakamı Turan Erdoğan, Haymana Garnizon Komutanı Ömer Seyhan, Haymana Belediye Başkanı Özdemir Turgut, Haymana İlçe Emniyet Mdürü Serdal Bilgin, Haymana İlçe Milli Eğitim Müdürü Enver Yurtdaş, Haymana Müftüsü Ahmet Danışman, Haymana Belediye Başkan Yardımcısı Talip Kapıcı, AK Parti Haymana İlçe Başkanı Rüstem Kandemir, Haymana Belediye Meclis Üyesi Havva Feyza Yıldırım, muhtarlar, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Mehteran Takımının gösterisinin ardından okunan Kuran’ı Kerim tilavetiyle başlayan tören saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile devam etti. Daha sonra kürsüye gelen Haymana İlçe Milli Eğitim Müdürü Enver Yurtdaş Kutlu Doğum Haftası’nın 1989 yılından beri düzenlendiğini 2012-2011 yılından itibaren de Milli Eğitim Bakanlığı tarafından önemli gün ve haftalar programına alındığını ifade etti. Yurtdaş Kutlu Doğum Haftası etkinliklerinin amacının Peygamber sevgisini halkımızın kalbine nakşetmek olduğunu söyledi.

Yurtdaş’ın ardından Haymana İmam Hatip Lisesi öğrencilerinin hazırladıkları tiyatro gösterisi ve kız öğrenci ilahi grubunun okuduğu ilahiler ve şiirlerle devam etti. Ankara Klasik Türk Müziği korosunun verdiği tasavvuf konseri ve sema gösterisinin ardından düzenlenen şiir yarışmasında dereceye giren öğrencilere ödüllerinin verilmesi ve yemek ikramıyla sona erdi.

Kutlu Doğum Haftası dolayısıyla düzenlenen ikinci etkinlik Haymana Müftülüğü tarafından Haymana Belediyesi Kültür Merkezinde gerçekleştirildi. Törene, Haymana Kaymakamı Turan Erdoğan, Haymana Garnizon Komutanı Ömer Seyhan,  Haymana Belediye Başkan Yardımcısı Talip Kapıcı, Haymana İlçe Milli Eğitim Müdürü Enver Yurtdaş, Haymana Müftüsü Ahmet Danışman, AK Parti Haymana İlçe Başkanı Rüstem Kandemir, Diyanet İşleri Din İşleri Yüksek Kurulu Uzmanı Nevzat Sabri Akın ve vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi.

Kuran’ı Kerim tilavetiyle başlayan tören saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile devam etti. Diyanet İşleri Başkanlığı’nın sinevizyon gösterisi izlettirildi. Daha sonra kürsüye gelen Haymana Müftüsü Ahmet Danışman konuşmasının ardından salondakilere gül dağıttı. Danışman ardından Diyanet İşleri Din İşleri Yüksek Kurulu Uzmanı Nevzat Sabri Akın “Tevhid ve Vahdet” konulu sunumunu gerçekleştirdi. İlahi korosunun okuduğu ilahilerin ardından Müftülük tarafından protokole Kuran’ı Kerim seti hediye edildi. Etkinlik kapsamında Haymana Müftülüğü tarafından vatandaşlara Kuran-ı Kerim, Kuran-ı Kerim Türkçe Meali, namaz ve dua kitapları dağıtıldı.