Tarih: 17.10.2016 14:34
Haymana’da Muhtarlar Günü Kutlandı

Haymana’da Muhtarlar Günü Kutlandı

19 Ekim Muhtarlar günü Haymana Cimcime Sultan Termal Tesislerinde gerçekleştirilen toplantıyla kutlandı. Haymana Muhtarlar Derneği tarafından düzenlenen etkinliğe; Haymana Kaymakamı Turan ERDOĞAN, Haymana İlçe Jandarma Komutanı Ömer SEYHAN, Haymana Belediye Başkanı Özdemir TURGUT,  AK Parti Ankara Milletvekili Murat ALPARSLAN, CHP TBMM Grup Bşk. Vekili ve Ankara Milletvekili Levent GÖK,  Ankara Muhtarlar Federasyonu Başkanı Behçet UYANIK, Polatlı Muhtarlar Dernek Başkanı Bilal ÜSTÜN,  Mamak Muhtarlar Dernek Başkanı Hulusi GÜNGÖREN, Bala Muhtarlar Dernek Başkanı Nazım ÜNAL, Sincan Osmanlı Mahallesi Muhtarı ve 15 Temmuz Şehit Yakını Hakan YİĞİT, Sincan, Mamak, Yenimahalle, Pursaklar, Beypazarı ilçelerinden gelen muhtarlar, Haymana Belediye Başkan Yardımcısı Talip KAPICI, Haymana Belediye Meclis Üyeleri, Haymana’daki kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri, Haymana AK Parti İlçe Başkanı Rüstem KANDEMİR, Ankara Büyükşehir Belediyesi Haymana Fen İşleri Bölge Şefi Bediha KADIOĞLU, Haymana Muhtarlar Derneği Başkanı Abdülkadir BEŞKAYA ve Haymanalı muhtarlar katıldı.

Haymana Muhtarlar Derneği Başkanı Abdülkadir BEŞKAYA yaptığı açılış konuşmasında desteklerinden ötürü Haymana Belediye Başkanı Özdemir TURGUT’a teşekkür etti. Muhtarların sorunlarını dile getiren Beşkaya konuşmasında “İlk sorunumuz, Büyükşehir yasasıyla köylerimizin tüzel kişiliğinin kalkmasıdır. Yasadan önce köy bekçisi muhtar tarafından belirlenirdi. Yasa köyü mahalleye dönüştürmüş olsa bile köy köylülük gereksinimlerini terk etmemiştir. Ekili alanlar korumasız kalmıştır. İkinci sorun ise sosyal güvenlik primlerini muhtarların kendilerinin yatırmasıdır. Birçok Muhtar bu primi yatıramamaktadır.” dedi. Abdülkadir Beşkaya’nın ardından bir konuşma yapan Ankara Muhtarlar Federasyonu Başkanı Behçet UYANIK 19 Ekim tarihinde ilk defa muhtarlar gününün devlet töreniyle kutlanacağını ifade etti.

Haymana Belediye Başkanı Özdemir TURGUT ise “Neredeyse 200 yıla yakın bir geçmiş olan muhtarlık makamına hak ettiği değeri veren yine AK Parti iktidarı olmuştur. Bu dönemde Muhtarlarımızın ekonomik durumu düzeltilmiş, muhtarlar günü ilan edilmiştir. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip ERDOĞAN’da Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde düzenli olarak muhtarlarımızı ağırlayarak, onların görüşlerini ve isteklerini dinleyip demokrasimizin bu en eski ve köklü kurumunun temsilcilerine hak ettikleri değeri göstermektedir. Sanıyorum daha önce hiçbir iktidar ve hiçbir politikacı muhtarlık kurumuna bu kadar önem vermemiştir.” diye konuştu.

Haymana Kaymakamı Turan ERDOĞAN muhtarların demokrasimizin temel taşı olduğunu ifade ederek tarihte seçimle yönetime gelen ilk yöneticilerin muhtarlar olduğunu söyledi. ERDOĞAN konuşmasında Haymana’nın etnik yapısındaki farklılıklara rağmen birlik ve beraberlik içinde yaşayan bir yer olduğunu belirterek muhtarların bundaki rolünün çok büyük olduğunu söyledi.

Muhtarların arkasında hiçbir parti, medya ve ekonomik güç olmadan sadece kendi bireysel çabası ve vatandaş nezdindeki itibarıyla bileğinin hakkıyla seçildiğini ifade eden CHP TBMM Grup Başkanvekili ve Ankara Milletvekili Levent GÖK ekonomik ve özlük haklarıyla ilgili sorunlarının çözümü için her zaman destek verdiklerini bundan sonra da bu konuda her türlü çalışmaya ve desteğe hazır olduklarını ifade etti.

AK Parti Ankara Milletvekili Murat ALPARSLAN muhtarların sorunlarının farkında olduklarını bugüne kadar bu sorunlarının bazılarını çözdüklerini bundan sonra da çözmeye devam edeceklerini ifade ederek muhtarların sorunları yerinde görerek ve çözüm önerisi sunarak önemli bir işlevi yerine getirdiğini belirtti.

Konuşmaların ardından Haymana Muhtarlar Derneği tarafından Haymana’ya emeği geçen kişilere hizmetlerinden ötürü plaket sunuldu.