Tarih: 11.04.2016 11:25
Haymana’da Şehitler Anısına Fidan Dikildi

Haymana’da Şehitler Anısına Fidan Dikildi

Haymana Kaymakamlığı, Haymana Belediyesi, Haymana Ziraat Odası, Haymana Dernekler Federasyonu tarafından geleneksel hale getirilen Pilav Günü ve Fidan Dağıtma ve Ağaç Dikme Bahar Şenlikleri bu yıl Şehitler Anmasına dönüştürüldü. Etkinlik çerçevesinde ilk olarak 08.04. 2016 tarihinde Haymana Merkezde fidan dağıtım yapıldı. Haymana’ya bağlı 78 mahalleye fidan dağıtımı gerçekleştirildi. Törene Haymana Kaymakamı Turan ERDOĞAN, Haymana Belediye Başkanı Özdemir TURGUT, Haymana Ziraat Odası BAŞKANI Halil İbrahim BALIKÇI, Haymana Muhtarlar Derneği Abdülkadir BEŞKAYA, AK Parti Haymana İlçe Başkanı Rüstem KANDEMİR, Haymana İlçe Milli Eğitim Müdürü Enver YURTDAŞ, İlçe Tarım Müdürü Hamza SAPAR, Haymana Dernekler Federasyonu Başkanı Murat ÇELEBİ, mahalle muhtarları Haymana Belediyesi bürokratları katıldı.

Etkinlik kapsamında katılımcılara ilk etapta 23 bin fidan dağıtımı gerçekleştirildi. Bu rakamın daha sonra 50 bine çıkacağı açıklandı.

Her yıl geleneksel olarak düzenlenen Ağaç dikme, fidan dağıtma ve Pilav günü etkinliği bu yıl şenlik kısmı iptal edilerek şehit anmasına dönüştürüldü. 10 Nisan 2016 Pazar günü gerçekleştirilen etkinliğe Ankara ve Haymana’dan çok sayıda vatandaş ilgi gösterdi. Etkinliğe AK Parti Ankara Milletvekili Fatih ŞAHİN, Ak Parti Ankara Milletvekili Nevzat CEYLAN ve Kültür ve Turizm Bakanlığı Daire Başkanı Sanem ARIKAN, Haymana Kaymakamı Turan ERDOĞAN, Haymana Garnizon Komutanı Ömer SEYHAN, Haymana Belediye Başkanı Özdemir TURGUT, AK Parti Haymana İlçe Başkanı Rüstem KANDEMİR, Haymana İlçe Emniyet Müdürü Serdal BİLGİN, Haymana Dernekler Federasyonu Başkanı Murat ÇELEBİ, Ankara Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Haymana Bölge Sorumlusu Bediha KADIOĞLU, Haymana Belediye Meclis Üyeleri, Haymana Belediye Başkan Yardımcıları Talip KAPICI, Bekir GÜÇBEY, Haymana Belediyesi Bürokratları ve muhtarlar katıldı.

Şehitler anısına okunan Kuran’ı Kerim tilaveti’nin ardından etkinliğin açılış konuşmasını Haymana Dernekler Federasyonu Başkanı Murat ÇELEBİ yaptı. ÇELEBİ konuşmasında ülkemizde yaşanan terör olaylarında şehit olan insanlarımız anısına bu yıl etkinliğin şenlik bölümünün iptal edildiğini, bunun yerine şehitlerimiz anısına fidan dikimi gerçekleştirileceğini ifade etti.

Daha sonra söz alan Haymana Belediye Başkanı Özdemir TURGUT Haymana’nın Kurtuluş Savaşı’ndaki öneminden bahsederek tarihi milli park çalışmalarının hızla devam ettiğini ifade etti. Özdemir TURGUT’tan sonra bir konuşma yapan Haymana Kaymakamı Turan ERDOĞAN “Kanla alınan toprakların tapusu kanla verilir.” diyerek ülkemiz üzerinde oynanan oyunların amacına ulaşamayacağını ifade etti.

Daha sonra söz alan AK Parti Ankara Milletvekili ve Doğa Koruma ve Milli Parklar Eski Genel Müdürü Nevzat CEYLAN Haymana’nın tarihi ve kültürel önemine değinerek yapılan çalışmalarla hak ettiği yere ulaşacağını belirtti. AK Parti Ankara Milletvekili Fatih ŞAHİN Haymana’nın devletine ve hükümetine verdiği desteği hiç unutmadıklarını ifade ederek Haymana’yı ve Haymanalıları sevdiklerini dile getirdi. ŞAHİN yapıLan çalışmalarla Haymana’nın daha da iyi yerlere geleceğini söyledi.

Yüzbaşı oğlunu 8 yıl önce teröre şehit veren bir annenin, şehit olan yüzbaşı oğlunun resmini milletvekillerine göstermesi törende duygusal anların yaşanmasına sebep oldu.

Konuşmaların ardından ağaç dikimine geçildi. Misafirler, vatandaşlar, öğrenciler, askerler, polisler dağıtılan fidanları diktiler. Fidan dikiminin ardından vatandaşlara kavurma ve pilav ikram edildi.