Tarih: 29.06.2015 10:09
HAYMANA’DA ‘SİLAH ATMAYALIM, HAYATLARI KARARTMAYALIM’ KAMPANYASI BAŞLATILDI

HAYMANA’DA ‘SİLAH ATMAYALIM, HAYATLARI KARARTMAYALIM’ KAMPANYASI BAŞLATILDI

Haymana Kaymakamlığı, Haymana Garnizon Komutanlığı, Haymana Belediyesi, İlçe Emniyet Müdürlüğü, Müftülük, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Haymana Dernekler Federasyonu ve Sivil Toplum Kuruluşları elbirliği ile düğünlerde, ‘ Silaha hayır’ kampanyası başlatıldı.

       Kampanyanın başlangıç startını vermek, tüm kurum ve kuruluşları bir araya getirmek için bir iftar yemeği düzenlendi. Yemeğe  Ankara AK Parti Milletvekili Jülide SARIEROĞLU da katıldı. Kampanyayı tanıtmak için afiş ve pankartlarla konunun hassasiyetini anlatma kararı alan yetkililer,düğün mevsiminde, mahalleleri dolaşarak, silah atmanın ne kadar tehlike arz ettiğini anlatacaklarını belirttiler. Haymana Kaymakamı Turan ERDOĞAN,Garnizon Komutanı Ömer SEYHAN, Belediye Başkanı Özdemir TURGUT, Haymana Müftüsü Ahmet DANIŞMAN, Haymana İlçe Emniyet Müdürü Serdal BİLGİN, İlçe Milli Eğitim Müdürü Enver YURTDAŞ, Haymana Dernekler Federasyonu Başkanı Murat ÇELEBİ, Sivil Toplum Kuruluşları Başkanları  ile Ak Parti İlçe Başkanı Rüstem KANDEMİR, Polatlı AK Parti İlçe Başkanı Gazi KARAOĞLU ve 78 mahalle muhtarı ve Haymanalı sanatçılar, Haymana Cimcime Sultan Termal Oteli’nde buluştular.

     Haymana Belediye Başkanı Özdemir TURGUT, Yaz ayı ile birlikte düğün sezonunun başladığına dikkat çekerek’ Lütfen sevinçlerimize silahı karıştırmayalım, düğünlerde kullanmayalım ‘ dedi. Konuşmasında,’Düğün döneminde bölgesel geleneklerimiz yüzyıllardır uygulanmaktadır. Ancak Pek tasvip edemeyeceğimiz bir gelenek vardır ki, o da halay çekerken, Gelin alayı alırken, insanlarımızın sevgi gösterisi adı altında silaha sarılmasıdır. Serseri Kurşunlar can almaya ve yaralanmalara sebebiyet vermekte, düğün evi cenaze evine dönmektedir. Basın yoluyla, pankartlarla, afişlerle, tanıtım filmleri ile  gerekli uyarıları yapacağız. Siz değerli muhtarlarımıza büyük görevler düşmektedir.Siz sanatçılar, düğünlerde sahne almadan önce, gerekli uyarıları yapın ‘dedi.’

Haymana Garnizon Komutanı Üsteğmen Ömer SEYHAN’da ‘Kanunlarımız bu konuda son derece yaptırım gücü olan, vazgeçirici mahiyettedir. Silah atmanın cezası iki yıldan başlıyor’ dedi.

Haymana Kaymakamı Turan ERDOĞAN’da ‘Diyoruz ki, Silah atılmasın, emniyetimiz, jandarmamız, muhtarlarımız, zabıtamız, vatandaşlarımıza gerekli uyarıları yapacaktır.’dedi.

AK Parti Ankara 1.Bölge Milletvekili Jülide SARIEROĞLU’da özetle şöyle konuştu ‘ Saygıdeğer Haymanalılar, Tüm kurum ve kuruluşları ile bir araya gelerek çok önemli bir konuda elbirliği etmeniz, takdire değer bir olaydır.Teşekkür ediyorum.’Silah atmayın düğün evini cenaze evi  yapmayın’diyorum.Silah atıpta, mutluluğunuzu gölgelemeyin.Yöneticilerimiz Düğün mevsiminde düğünleri gezerek, denetlemeler yapacaklar.Bu ziyaretlere bende katılacağım. Daha sonra Haymana Belediyesi Kültür Müdürlüğünce hazırlanan düğünlerde silah atmanın trajik sonuçlarını gösteren kısa film gösterimi ilgiyle izlendi. Kampanyanın düğün sezonu bitimine kadar devam edeceği bildirildi.