Tarih: 25.06.2015 16:43
HAYMANA’DA ÜRETİM VE PAYLAŞIM MERKEZİ ÖĞRENCİ PROJELERİ YARIŞMASI VE SERGİSİ İLGİ GÖRDÜ

HAYMANA’DA ÜRETİM VE PAYLAŞIM MERKEZİ ÖĞRENCİ PROJELERİ YARIŞMASI VE SERGİSİ İLGİ GÖRDÜ

EN İYİ PROJE HALK OYLAMASI İLE BELİRLENDİ

     Atılım Üniversitesi Güzel Sanatlar Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü MMR 201 MMR 202  Mimari Tasarım Öğrenci Projeleri Yarışması Ve Sergisi; Haymana’da tarihi Çaldağ İlkokulu’nda gerçekleşti.

     Proje Sorumlusu Mimarlık Fakültesi  Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Emel AKIN, Dekan Prof. Dr. Sevgi LÖKÇE,  Rektör Prof.Dr. Abdurrahim ÖZGENOĞLU ve Bölüm öğrencileri  tarafından organizasyonu gerçekleştirilen Sergi; 22-23 Haziran 2015 tarihleri arasında Haymana’da tarihi Çaldağ ilkokulu’nda açıldı. Sergiye katılan projeler, projeyi hazırlayan öğrenciler tarafından tanıtıldı. Haymana Kaymakamı Turan ERDOĞAN, Haymana Garnizon Komutanı Ömer SEYHAN, Haymana Belediye Başkanı Özdemir TURGUT, ,Haymana Belediyesi  İmar ve Şehircilik Müdürü Mimar İbrahim KOMSUOĞLU, Haymana Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü H.İbrahim UÇAK, Haymana Belediyesi Yazı İşleri Müdürü Suzan ERKAYA kurulan sandıkta en iyi projeyi belirlemek için oy kullandılar. Öğretim Üyeleri ve öğrencilerin uzun süren bir çalışma sonucu Haymana için hazırladıkları projeler, Haymana halkı tarafından da büyük ilgi gördü.

   Organizasyona yakın ilgi gösteren  Haymana Belediyesi; gelen misafirlere Haymana’yı tanıtan bir gezi düzenlediler. Haymana Grannos Oteli’nde yapılan panelde konuşmacılar; Emel AKIN, Mete ÖZ, Ali HAKKAN, Reha BENDERLİOĞLU, Ayça ARSAN, İbrahim KOMSUOĞLU, Tasarım Stüdyosu Öğrencileri;  projelerin hayata geçirilmesi halinde, Haymana’nın gelecekteki kazanımları konusundaki görüşlerini dile getirdiler. Panelden sonra proje ve ödül töreni yapıldı. Ödül törenine Ankara Mimarlar Odası Başkanı Tezcan KARAKUŞ ve Atılım Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof.Dr. İsmail BİRCAN katıldılar.

   Törende bir konuşma yapan Bölüm Başkanı Emel AKIN ‘Haymana Belediye Başkanı Özdemir TURGUT’un şahsında İmar Müdürü, Kültür Müdürü, Yazı işleri Müdürü ekibine, gösterdikleri yakın ilgiden dolayı teşekkür ederim. Üretilen projeleri, yarışmaya dönüştürdük. Fikirlerimizi, öğrencilerimizin büyük emeğini, Kentliye, Haymana halkına sunarak, onların  düşünceleri ile örtüştürdük.  Ankara gibi mega bir metropolün dibinde içine kapanmış, gelişme trendini bir türlü yakalayamamış, bir ilçe olan Haymana’yı karşımızda görünce şaşırdık ve üzüldük.’  Atılım Üniversitesi Güzel Sanatlar Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Sevgi LÖKÇE ‘Haymana Belediyesine teşekkür ediyoruz. Sıcak ilgileri bizleri memnun etti. Yeni projelerde Haymana’da işbirliğine hazırız’ dedi. Rektör Yardımcısı Prof.Dr. İsmail BİRCAN ‘özetle şöyle konuştu ‘ Üniversitemiz Haymana yabancısı değildir. 2 yıl kadar önce Resort Oteli’nin işletmeciliğini yaptık. Turizm bölümümüz öğrencilerimiz burada uygulamalı  ders yaptılar. Üniversitemiz Yüksek birikimli kadrosuyla, ülkemizin sosyal ekonomik gelişmesine katkı sunan, Dünyanın en girişimci Üniversiteler katagorisinde dereceye girmiş bir eğitim kurumudur.  Üniversitemiz 2007 yılında Atatürk Kültür Merkezi’nde Ankara’daki  10 Üniversitenin katıldığı bir projede, Üniversitemiz ilçeler arasında Haymana’yı tercih etmiş, Haymana İlçe Halk Eğitim Merkezi işbirliği ile çiftçilere tarımcılığın gelişmesi konusunda katkı sunmuş,  projeler hayata geçirmiştir. Vizyonumuz ve misyonumuz gereği bölge üniversitesi olmayı arzuluyoruz ’dedi. Ev sahibi olarak konuşan Haymana Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürü Mimar-Şehir Plancısı İbrahim KOMSUOĞLU da yaptığı konuşmada ’Haymana’mızda; girişimciliği ve birikimleri ile Dünya Üniversiteleri arasına girmeyi başarmış bir Üniversitenin Öğretim Üyelerini, İdareci kadrosunu, çalışkan yetenekli öğrencilerini, ağırlamaktan son derece mutluyuz. İmar sorunları, Kentsel dönüşüm sıkıntıları bulunan  gelişmeye susamış  bir ilçede, ürettikleri projelerle; Haymana’nın geleceğine ışık tutan sizlere teşekkür ediyorum’ dedi. Daha sonra Halk oylaması ve jüri kararıyla derece alan projelere ödülleri verildi.