Tarih: 29.07.2016 13:29
Haymana’dan Birlik Beraberlik Mesajı

Haymana’dan Birlik Beraberlik Mesajı

15 Temmuz FETÖ/PDY darbe girişimi, yaşanan olaylar ve darbe girişiminin ardından çıkartılan OHAL Yasası hakkında görüş alışverişinde bulunmak için, Haymana Kaymakamı Turan ERDOĞAN, Haymana Garnizon Komutanı Ömer SEYHAN, Haymana Belediye Başkanı Özdemir TURGUT, Haymana İlçe Emniyet Müdürü Serkan TECİRLİOĞLU, Haymanalı muhtarlarla bir araya geldi. 29 Temmuz 2016 tarihinde, Haymana Belediyesi Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen toplantıya 78 mahalle muhtarı katıldı.

Açılış konuşmasını yapan Haymana Kaymakamı Turan ERDOĞAN, asker üniforması giymiş ama kesinlikle Türk Askeri olmayan bu teröristlerin milletin azmi ve direnciyle bertaraf edildiğini ifade etti. ERDOĞAN konuşmasında “Her zaman söylüyorum. Dünyanın neresinde olursa olsun, hangi etnik-dini kökende olursa olsun zulme uğrayanların sığındığı ilk ülke Türkiye’dir. Suriye’de, Irak’ta ve Kafkaslarda savaşlardan, zulümlerden kaçanlar ülkemize sığınır. Türkiye onlar için ikinci bir vatandır. Ama bizim böyle bir imkânımız yok. Bizim bu topraklardan başka gidecek yerimiz yok. Bu nedenle hepimizin birlik ve beraberlik içinde olup bizi dışarıdan bölemeyenler içerden bölme çabalarına karşı dik durmalıyız. 15 Temmuz’da bunun en iyi örneğini sergileyip içimizdeki hainleri bertaraf ettik.” dedi.

Daha sonra söz alan Haymana Belediye Başkanı Özdemir TURGUT “Hepimizin de bildiği gibi ülkemiz zor bir dönemden geçiyor. 15 Temmuz 2016 tarihinde FETÖ terör örgütü tarafından gerçekleştirilen darbe girişimiyle karşı karşıya kaldık. Milletin tanklarıyla, uçaklarıyla milleti bombalayacak kadar gözü dönmüş bu ihanet şebekesinin karşısında, başta Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip ERDOĞAN, Başbakanımız Binali YILDIRIM, Hükümet Yetkililerimiz, Büyükşehir Belediye Başkanımız, AK Parti İl ve ilçe teşkilatları ve tabii ki milletimizin olağan üstü direnciyle, Allah’ın izniyle dik durduk. Bu hainlerin millet iradesine ve demokrasiye ambargo koymasına mani olduk. Darbe girişiminin olduğu gece Haymana’ya gelmek istedim. Ancak yetkililer yolların kapalı olduğunu belirttiler. Ben de önce İl Başkanım Sayın Mustafa Nedim YAMALI’yı aradım. Durumu kendilerine arz ettim. O da Ankara’da sahada olmamı söyledi. Ben de AK Parti Genel Merkezine gittim. Oradan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanımız İbrahim Melih GÖKÇEK’i aradım kendisinin bana “TÜRKSAT’ın olduğu bölgeye gidin.” demesiyle oğlum Serkan TURGUT ile oraya doğru yola çıktım. Bu arada gerek telefondan sms ile gerekse Facebook ve diğer sosyal medya kanallarıyla vatandaşlarımızı sokağa davet ettim. Türksat önüne gittiğimde ben ve oğlumun dışında 8 tane ASKİ çalışanı vardı. Bu esnada uçaklar 2 adet bomba attı. Allah’tan çok yakınımıza düşmedi. Günün ilk ışıklarına kadar bütün Ankara halkı gibi kritik noktalarda direnmeye devam ettik.

Haymanamız kurulduğu günden beri AK Parti’ye ve Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip ERDOĞAN’a verdiği desteği 15 Temmuz gecesi de verdi. Hükümet Meydanına toplanan Haymanalılar Polatlı- Haymana yolunu trafiğe kapattılar. Türkiye’deki şanlı direnişin neferlerinden oldular. 15 Temmuz gecesi demokrasi ve millet iradesi için 250’ye yakın şehit verdik. Bu şehitlerden 2’si Haymanamızdan… Yurtbeyli mahallemizden Resul KAPTANCI ve Yukarısebil mahallemizden Alper KAYMAKÇI şehitlik mertebesine ulaştı. Kendilerine Allah’tan rahmet diliyorum. O gece yaralanan hemşerilerimize de acil şifalar diliyorum.

Haymana Belediyesi olarak Demokrasi Nöbetlerinin ilk gününden itibaren Kızılay Meydanında kumanya ve bayrak dağıtıp nöbete katılıyoruz.” diye konuştu.

AK Parti Haymana ilçe Başkanı Rüstem KANDEMİR ise konuşmasında Mehmet Akif ERSOY’un “Allah bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın.” sözünü hatırlatarak Allah bu millete bir daha darbe yüzü göstermesin dedi.

Haymana Garnizon Komutanı Ömer SEYHAN 15 Temmuz darbe girişimine TSK’nın sadece yüzde 1,5’unun katıldığını hatırlatarak bu yüzde 1,5 asker üniforması giymiş hainlerdir dedi.  Muhtarlara OHAL hakkında bilgi veren SEYHAN düğünlerde silah ve havai fişek atılmamasına özen gösterilmesini istedi. Kendilerinin de düğünleri ziyaret ederek gerekli uyarıları ve işlemleri yapacaklarını ifade etti.

Haymana Emniyet Müdürü Serkan TECİRLİOĞLU ise Haymana’ya yeni atandığını ifade ederek muhtarlara kendisini tanıttı. Tecirlioğlu FETÖ/PDY ile mücadelenin etkin bir biçimde süreceğini belirtti.

Toplantıda söz alan muhtarlar bu süreçte devlete ve onun idari temsilcilerine ellerinden gelen desteği vereceklerini ifade ettiler. Toplantıda ayrıca 15 Temmuz Demokrasi Şehit ve Gazileri için Muhtarlar Derneği tarafından başlatılan yardım kampanyası için yardımlar toplandı. Haymanalılar toplu fotoğraf çekiminde birlik ve beraberlik mesajı verdi.