Tarih: 15.04.2016 14:28
Haymanalı Muhtarlar Taleplerini Dile Getirdi

Haymanalı Muhtarlar Taleplerini Dile Getirdi

Haymana Muhtarlar Derneği ve AK Parti Haymana İlçe Başkanlığı tarafından organize edilen Muhtarlarla İstişare toplantısı 15 Nisan 2016 Cuma günü Haymana Cimcime Sultan Termal Tesislerinde gerçekleştirildi. Toplantıya AK Parti Ankara Milletvekili Murat ALPARSLAN, Haymana Kaymakamı Turan ERDOĞAN, Haymana Belediye Başkanı Özdemir TURGUT, AK Parti Haymana İlçe Başkanı Rüstem KANDEMİR, Haymana Muhtarlar Derneği Başkanı Abdülkadir BEŞKAYA, ASKİ Haymana Bölge Müdürü Hasan GENÇ, Haymana Ziraat Odası Başkanı Halil İbrahim BALIKÇI, Haymana Esnaf Kefalet Odası Başkanı Mehmet KÖSE, Haymana Belediye Başkan Yardımcıları, Talip KAPICI, Bekir GÜÇBEY, Haymana Belediye Meclis Üyeleri, Haymana Belediyesi Bürokratları ve muhtarlar katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Muhtarlar Derneği Başkanı Abdülkadir BEŞKAYA en büyük sorunlarının köy kır bekçileri olduğunu ifade ederek sorunlarını rapor halinde hazırlayıp sunduklarını birlik, beraberlik ve biraz da sabırla bütün sorunlarının çözüleceğine inandığını söyledi.

Daha sonra söz alan AK Parti Haymana İlçe Başkanı Rüstem KANDEMİR’de Haymana’nın her şeyin en iyisine layık olduğunu ifade ederek “Su, yol, altyapı bunların hepsini istemek sizlerin hakkı inşallah bu sorunları hep beraber çözeceğiz.” dedi.  

Haymana Belediye Başkanı Özdemir TURGUT ise konuşmasında Tarihi Milli Park projesinin önemini ve Haymana ‘ya kazandıracaklarını anlatarak başladı. TURGUT “Milli Park bittiğinde burayı bütün Türkiye ziyaret edecek. Bu ziyaretler Haymana’yı hem medyada daha çok görünür hale getirecek hem de ekonomik anlamda büyük katkı sağlayacak. Yolumuz inşallah Ağustos ayında bitecek. Biz bu yolu 2-4 Eylül tarihlerinde gerçekleştireceğimiz Uluslararası Sakarya Meydan Zaferi ve Haymana sempozyumuna yetiştireceğiz. İnşallah bu yıl daha görkemli bir şekilde yapacağımız bu organizasyona Sayın Cumhurbaşkanımız ve Sayın Başbakanımızı da davet edeceğiz. Doğalgaz konusunda şartlarımız karşılamıyor ama buranın tarihi milli park olması dolayısıyla özel bir statü sağlanması için çalışmalarımızı sürdürüyoruz.  Haymana giriş yolunda ağaçlandırma ve ışıklandırma çalışmaları geçen hafta başladı. Taziye evi bu yıl bitecek. Kaymakamlık önünden Cimcime Meydanına kadar olan alanın parke taşları yapılacak. Asfalt Plenti faaliyete geçti. Cezaeviyle ilgili çalışmalarımız sürüyor. Başsavcılığa yazı geldi tahsis yapılması için. Herhangi bir sıkıntı yok İnşallah yaza kadar proje aşamasına getirip önümüzdeki yılın yatırım programına aldıracağız. Pazar yeriyle ilgili ufak bir hukuki sorun var Yıl sonuna kadar halledilip önümüzdeki yıl yapımına başlanacak. Emirler –Kesikkavak su sorununu halledeceğiz. Büyükşehir’in yatırım programına aldırdık. Biliyorum sıkıntılarımız var ama imkânlar dâhilinde bu sorunları sırayla çözeceğiz. Yeter ki birlik ve beraberlik içinde olalım. ” diye konuştu.

Haymana Kaymakamı Turan ERDOĞAN ise 2,5 yıldır Haymana’da görev yaptığını ilk geldiğinde en büyük sorunun yol olduğunu ancak bugün yolun bitme aşamasına geldiğini ifade ederek sabırla ve uyum içinde çalışmayla her sorunun aşılabileceğini söyledi. ERDOĞAN kırsal bir ilçe olan Haymana için suyun öneminden bahsederek yapımına başlanan ya da başlamak üzere olan 7 tane gölet projesinin olduğunu belirtti.

Son olarak kürsüye çıkan AK Parti Ankara Milletvekili bu tarz toplantıların önemine değinerek Haymana’nın sorunlarını toplantılar düzenleyerek, istişare etme konusunda çok başarılı olduğunu dile getirdi. ALPARSLAN konuşmasında şunları dile getirdi “ Kent ormanı projesi hayata geçirilecek. Cezaevi konusunda Sayın Belediye Başkanımızın dediği gibi yazışmalar devam ediyor. İnşallah hayata geçecek. Ankara- Haymana karayolunda çalışmalar tüm hızıyla sürüyor. Ağustos gibi tamamlanması planlanıyor. Öğretmenevinin tadilat ve yenilenmesi için ödenek aktarılması konusundaki çalışmalar belli bir noktaya geldi. Bugün muhtarlar derneğimiz çok kapsamlı bir rapor sundular. Ben burada çok uyumlu bir ekip görüyorum. Kaymakamıyla, Belediye Başkanıyla, İlçe Başkanıyla ve sivil toplum örgütleriyle birlik beraberlik içinde çalışan bir Haymana var. Böyle toplantılar düzenlenip sorunlar istişare edildiğinde aşılmayacak, çözülmeyecek mesele yoktur. Yeter ki sabredelim.”