Tarih: 11.05.2018 19:04
Haymanalı öğrenciler Mangaldağı’nda şehitler için yürüdü

Haymanalı öğrenciler Mangaldağı’nda şehitler için yürüdü

Sakarya Meydan Savaşı’nın geçtiği topraklar olan Kurtuluş Savaşı’nın SON KALE’si  Haymana 8 Şubat 2015 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Başkanlığında toplanan Bakanlar Kurulu kararıyla Tarihi Milli Park  ilan edilmişti. Milli Park çalışmalarının tüm hızıyla sürdüğü bölgede jeoradarlarla şehit mezarları keşfedilmiş, şehitlikler inşa edilmişti. Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğü ve Haymana Belediyesi hem tarih bilincinin gelişmesi hem de yaşadıkları toprakların ne zorluklarla kazanıldığını yerinde görmeleri için Haymanalı öğrencileri Mangaldağ şehitliğine götürdü.

Haymanadaki okullardan yaklaşık 300 öğrenci Haymana Belediyesinin tahsis ettiği 15 araçlık bir konvoyla tarihi milli park alanına geldi. Mangaldağ şehitliğinde Şehitler için bir dakikalık saygı duruşu, İstiklal Marşı ve Kuran’ı Kerim okunmasının ardından öğrenciler Mangaldağ’ına doğru yürüyüşe geçti.

Şehitler için fidan dikildi

Mangaldağ şehitliğinde, Haymana Kaymakamı Hüseyin Göktürk, Belediye Başkanı Özdemir Turgut ve Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürü Ömer Aygül şehitler için fidan dikti.

Rehberler eşliğinde Mangaldağı’na tırmanan Haymanalı öğrenciler rehberlerin savaşa dair verdikleri bilgiler ve siper alanlarını görünce duygusal anlar yaşadılar.

Başkan Turgut “Ülkemizdeki her öğrenciyi bekliyoruz”

Haymana’nın Sakarya Meydan Savaşı’nın geçtiği topraklar olduğunu belirten Başkan Turgut “94 yıldır ihmal edilmişti. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan Başkanlığındaki Bakanlar Kurulu kararıyla 8 Şubat 2015 yılında tarihi milli park ilan edildi. Biz “Son Kale Haymana” diyoruz. Çünkü Çaldağ, Mangaldağ geçilseydi belki de bugün Türkiye Cumhuriyeti olmayacaktı. Düşman burada çok büyük zorluklarla durduruldu. Bugün Haymanalı öğrencilerimizi getirdik, inşallah zamanla tüm Türkiye’deki öğrencilerimiz buraya gelecek ve bu toprakları, şehitlerimizi ziyaret edecek.”diye konuştu.

Yürüyüşün ardından öğrencilere Haymana Belediyesi tarafından hazırlanan kumanyalar dağıtıldı.