Tarih: 27.10.2015 12:57
Haymana’ya Açık Cezaevi Müjdesi

Haymana’ya Açık Cezaevi Müjdesi

2013 yılında, 7 koğuş ve 2 disiplin hücresi bulunan 54 kişi kapasiteli ve içinde 36 tutuklu bulunan Haymana B tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu Adalet Bakanlığı tarafından resmen kapanmıştı. Haymana Cezaevinin bakım ve onarımının nerede ise imkansız olması, içindeki mahkumların zor şartlar altında tutuklu bulunması, çatısının akması, alt yapısının çalışmaması, farelerin cezaevi içinde cirit atması bu kurumun kapatılmasına sebep olarak gösterildi.

Haymana Cezaevi, 1952 yılında yapıldı. İlk Cezaevi Şehir Otelinin altındaydı. Daha sonra kapanınca, 1957 tarihinde yeni hizmet binasında faaliyete geçti. Kapanmadan önce 36 hükümlünün cezasını çektiği Haymana Cezaevinde görevli 20 gardiyan bulunmaktaydı. Cezaevin kapanmasıyla bu tutuklular başka cezaevlerine nakledildi.  Gardiyanların ise başka cezaevlerine tayinleri çıktı. Ünlülerin ve aydınların uğrak yeri olan Haymana cezaevinde kapandığı güne kadar; Yazar ve Akademisyen Haluk Gerger, Doç.Dr. Fikret Başkaya, Doğu Perinçek, Yazar Yalçın Küçük, Sırrı Süreyya Önder, Gazeteci  Mehmet Ali Ilıcak, Emin Şirin, İbrahim Aksoy, Yılmaz Odabaşı gibi daha birçok isim yattı.

Haymana B Tipi Kapalı Ceza ve İnfaz Kurumu'nun kapatılmasının ardından, yeni cezaevinin yapımı için çalışmalar başladı. 2013 yılında Ceza ve Tevkif Evleri Bütçe Denetim İnşaat Emlak Bürosu'ndan sorumlu Daire Başkan Adnan Korkmaz ve beraberindeki heyet, yapılması düşünülen Haymana Açık Cezaevi için Haymana Belediyesi tarafından önerilen arsalarda incelemelerde bulunmuştu. Bölgenin tapu ve uydu görüntülerini alan heyet, yapılacak değerlendirmenin ardından rapor hazırlayacaktı. Haymana’nın ekonomisine katkısı bulunan kapalı cezaevinin yerine açık cezaevinin açılması fikri bugünlerde yine gündeme geldi.

Haymana Belediye Başkanı Özdemir TURGUT yaptığı açıklamada “Ankara milletvekilimiz Ertan AYDIN’la bu konuyu konuştuk. Kendileri Adalet Bakanlığı yetkililerini aradılar. Bilindiği gibi açık cezaevi açılmasıyla ilgili 2013 yılında bir heyet Haymana’ya gelerek incelemelerde bulunmuştu. Yer konusunda bir rapor hazırlanmıştı. Haymana AK Parti İlçe Başkanımız Rüstem KANDEMİR ve Haymana AK Parti İlçe yönetim kurulu üyelerimiz ve Belediye Meclis Üyelerimizle beraber konuyu görüştüğümüz AK Parti Ankara milletvekilimiz Sayın Ertan AYDIN bu konunun sıkı bir takipçisi olacağını ve Ceza ve Tevkif Evleri Genel Müdürlüğü Bütçe Denetim İnşaat Emlak Bürosu yetkilileriyle görüştüğünü belirtti. Biz de Sayın vekilimizin referansları doğrultusunda yetkilileri aradık. 27.10.2015 tarihinde Ceza ve Tevkif Evleri Genel Müdürlüğünde tetkik hakim Gökhan KÖSEOĞLU’nu makamında ziyaret ettim ve Haymana’ya açık cezaevi talebimizi dosya olarak teslim ettim. Yer belirleme konusunda mutabakata varacağız. Kişisel görüşümü sorarsanız cezaevinin Haymana’da olması Haymanamızın ekonomisi ve kalkınması açısından son derece önem ifade etmektedir. Tabii gönlümüzden geçen huzur ve barış olsa da cezaevleri hiç olmasa dileğidir.” diye konuştu.