Tarih: 11.09.2015 15:20
IV. Ulusal Sakarya Zaferi ve Haymana Sempozyumu Başladı

IV. Ulusal Sakarya Zaferi ve Haymana Sempozyumu Başladı

Ankara Üniversitesi, Haymana Kaymakamlığı ve Haymana Belediyesi tarafından ortaklaşa düzenlenen “IV. Ulusal Sakarya Zaferi ve Haymana Sempozyumu” Grannos Termal Otel ve Kongre Merkezi’nde başladı.

Sempozyuma,  Ankara Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Kasım KARAKÜTÜK, Haymana Kaymakamı Turan ERDOĞAN, Haymana İlçe Jandarma Komutanı Ömer Seyhan, Haymana Belediye Başkanı Özdemir TURGUT, Cumhuriyet Halk Partisi Grup Başkan Vekili ve Ankara Milletvekili Levent GÖK, Kızılcahamam Belediye Başkanı Muhittin GÜNEY, Haymana İlçe Emniyet Müdürü Serdal BİLGİN, Haymana İlçe Milli Eğitim Müdürü Enver YURTDAŞ, Haymana İlçe Müftüsü Ahmet DANIŞMAN, Ankara Üniversitesi Türk İnkılap Tarihi Enstitüsü Müdürü Temuçin Faik ERTAN, Ankara Üniversitesi Haymana Meslek Yüksekokul Müdürü Birkan SONEL TUR, Necmettin Erbakan Üniversitesi Öğretim ÜYESİ Prof. Dr. Orhan ÇEKER, Haymana İlçe protokolü, öğretim üyeleri ve vatandaşlar katıldı.

Ankara Üniversitesi Rektör Yardımcısı Kasım KARAKÜTÜK’ün açılış konuşmasını yapmasının ardından söz alan Haymana Belediye Başkanı Özdemir TURGUT son günlerde yaşanan terör olaylarından duyduğu üzüntüyü dile getirdi. Haymana olmasaydı Türkiye Cumhuriyeti’nin de kurulmasının da mümkün olmayacağını belirten TURGUT “Sakarya zaferi askeri bir başarının ötesinde; Mustafa KEMAL ATATÜRK ile Türkiye halkının bütünleşmesini sağlayan ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasının yolunu açan çok yönlü bir gelişmedir. Sakarya Zaferi kazanılmasaydı, Türkiye Cumhuriyeti’nin olma hayalleri de suya düşecekti. Onun için bu savaşın Türkiye tarihindeki önemi çok büyüktür. Biz bu sempozyum sayesinde Sakarya Zaferi’nin Adapazarı’nda değil Haymana’da cereyan ettiğini kitlelere anlatmaya çalışıyoruz. Ecdadımıza olan vefa borcumuzu yerine getirmek için bu akşam saat 20.00’da toplanma noktası olan Kesik Kavak Mahallesi’nden Haymana’ya doğru elimizde meşalelerle yürüyeceğiz. Sizleri de bu tarihi yürüyüşte görmek en büyük dileğimdir.” diye konuştu.

Haymana Kaymakamı Turan ERDOĞAN ise konuşmasında Haymana’nın farklı etnik unsurları ev sahipliği yapmasının ve bu unsurların bir arada sorunsuz yaşamasının Atatürk kurmaya çalıştığı Türkiye Cumhuriyeti’nin bir örneği olduğunu ve bu yüzden çok önemli olduğunu söyledi.

Konuşmaların ardından sempozyumun ilk oturumu olan “Haymana’ya Dair Anılar ve Görüşler” konulu etkinliğe geçildi. Konuşmacılar; Milliyet Gazetesi yazarı Abbas Güçlü, Psikolog-Gazeteci Abdullah DOĞAN ve Yazar Burhan SÖNMEZ Haymana’ya dair anılarını ve görüşlerini katılımcılarla paylaştılar.