Tarih: 10.04.2015 16:40
Karayolları Bölge Müdürleri Haymana’da Toplandı

Karayolları Bölge Müdürleri Haymana’da Toplandı

Haymana Grannos Termal Otel ve Kongre Merkezinde düzenlenen 65. Karayolları Bölge Müdürleri Toplantısına; Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Feridun Bilgin, Karayolları Genel Müdürü Mehmet Cahit TURHAN ve 81 ilin Karayolu Bölge Müdürleri katıldı.

Haymana’da toplantı yapan heyeti Haymana Kaymakamı Turan ERDOĞAN, Haymana İlçe Garnizon Komutanı Ömer SEYHAN, Haymana Belediye Başkanı Özdemir TURGUT ve Haymana İlçe Emniyet Müdürü Bülent DEMİR Grannos Termal Otel ve Kongre Merkezinde ziyaret etti. Ziyarette Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Feridun Bilgin ile görüşen Haymana Kaymakamı Turan ERDOĞAN ve Haymana Belediye Başkanı Özdemir TURGUT kendilerine bu toplantıyı Haymana’da düzenlendikleri için teşekkür ettiler ve Haymana’nın ulaşım sorunları ile ilgili bilgi verdiler.

Burada yaptığı konuşmada Bakan Bilgin, medeniyetlerin gelişmesinin ve uygarlığın en temel aracının kuşkusuz ulaşım kanallarının gelişmesiyle alakalı olduğunu belirterek, “Dünyanın her tarafında olduğu gibi ülkemizde de ulaşımın can damarları karayolları. Ulaşım hamlesinin başlatıldığı 2003 yılı sonrasında Karayollarında tam anlamıyla bir devrim yaşadık. 79 yılda 6 bin 101 kilometrelik bölünmüş yol uzunluğu, 12 yılda 23 bin 716 kilometreye çıktı. 12 bin 186 kilometre uzunluğunda olan 18 adet kuzey-güney karayolu koridoru 9 bin 429 kilometresini iyileştirdik. Sadece geçen yıl 666 kilometre bölünmüş yol, 25,7 kilometre uzunluğunda 9 adet tünel, 12 bin 137 metre uzunluğunda 122 adet köprünün yapımı ve 18 adet tarihi köprü restorasyonunu tamamlamış bulunuyoruz.” diye konuştu.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Feridun Bilgin, "Önümüzdeki 8 ayda bu yıl içinde belirlenen bin kilometre bölünmüş yol hedefimize ulaşacağımıza, hatta aşacağımıza inanıyorum. Bunun yanı sıra yıl içerisinde 13 bin 200 kilometre yeni asfalt ve bin 250 kilometre bitümlü sıcak karışım kaplama yaparak yol ağımızın standartlarını yükseltmeye devam edeceğiz." dedi.

Karayolları Genel Müdürü Mehmet Cahit Turhan ise, kuruluşlarının sorumluluğu altında bugün 2 bin 282 kilometre otoyol, 31 bin 280 kilometre devlet yolu, 32 bin 474 kilometre il yolu olmak üzere toplam 66 bin 36 kilometrelik yol ağı mevcut olduğunu ifade ederek, şöyle konuştu:

“Bu yollarımızın 44 bin 405 kilometresi sathi kaplamalı, 18 bin 180 kilometresi ise bitümlü sıcak karışım kaplamadır. En önemli amaçlarından biri trafik güvenliğini sağlamak olan bölünmüş yol çalışmalarımızda 23 bin 716 kilometreye ulaştık. 75 ilimizin birbiriyle bölünmüş yolla bağladık. 2015 yılı gerçekleştirmeyi hedeflediğimiz çalışmalarımızdan da kısaca bahsetmek istiyorum. Yol yapım çalışmaları kapsamında toplam bin kilometre bölünmüş yol ve 850 kilometre tek platformlu yolun yapımı ile bin 250 kilometre bitümlü sıcak karışım kaplama ve 13 bin 200 kilometre asfalt kaplama yapım ve onarımı gerçekleştirmeyi hedefliyoruz. Ayrıca 70 adet köprü yapımı, 30 adet köprü onarımı, 30 adet köprünün bakımı ve 15 adet tarihi köprünün restorasyonunun tamamlanması toplam uzunluğu 128 kilometre olan 62 adet tünelin açılmasını hedefliyoruz. Trafik güvenliği çalışmaları kapsamında da 130 adet kaza kara noktası ile 100 adet sinyalize kavşağın iyileştirilmesi 25 milyon metrekare yatay, 155 bin metre kare düşey işaretleme ile 2 bin 400 kilometre oto korkuluk yapımını gerçekleştirmeyi hedefliyoruz. Bu hedeflerimizin gerçekleştirilmesinde bazı önemli projelerimizin bitme aşamasında olması inanç ve kararlılığımızı da attırmaktadır. Bu projeler arasında İstanbul-Bursa-İzmir otoyolu kapsamında yapım çalışmaları devam eden ve Körfez geçişini 6 dakikaya indirecek İzmit Körfez Köprüsü ile Kuzey Marmara Otoyolu içerisinde yer alan Yavuz Sultan Selim Köprüsünün yanı sıra Ovit Tüneli ve Misili Köprüsü gibi ülkemize değer katacak eserler yer almaktadır.”