Tarih: 17.05.2016 12:24
Kurak ve Yarı Kurak Alan Çalıştayı Haymanada Düzenleniyor

Kurak ve Yarı Kurak Alan Çalıştayı Haymanada Düzenleniyor

 Orman ve Su İşleri Bakanlığı Çölleşme ve Erozyonla Mücadele Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen Kurak ve Yarı Kurak Alan Çalıştayı 17-20 Mayıs 2016 tarihleri arasında Haymana Grannos Termal Oteli’nde gerçekleştiriliyor.  Çalıştay’ın ilk gününe Çölleşme ve Erozyonla Mücadele Genel Müdürü Hanifi AVCI, Haymana Kaymakamı Turan ERDOĞAN, Haymana Belediye Başkanı Özdemir TURGUT, bürokratlar ve akademisyenler katıldı.

Çalıştay’ın açılış konuşmasını yapan Haymana Belediye Başkanı Özdemir TURGUT Haymana’nın tarihi ve turistik öneminden bahsederek, tarihi milli park ilan edilmesinde başta Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip ERDOĞAN olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür etti. Haymana’nın tıpkı Konya ve Polatlı gibi ülkemizin önemli tahıl ambarlarından biri olduğunu ifade eden TURGUT “Çölleşme ve erozyon yalnız ülkemizin değil, dünyada 110 ülkenin ortak sorundur. Tarımsal geleceği yağacak yağmura göre belirlenen, her zaman kuraklıkla karşı karşıya kalan ilçemizde, 20 gün öncesine kadar mahallelerimizde düzenlenen yağmur duası etkinliklerine katıldık. Son haftalardaki yağmur yüzümüzü güldürdü. Kaymakamlığımız, Belediyemiz, ziraat odamız, ilçe tarım müdürlüğümüz ile beraber çölleşmenin nedenlerinden biri olan anızların yakılarak yok edilmesi olaylarını önlemek için çaba sarf ediyoruz.” diye konuştu.

Haymana Kaymakamı Turan ERDOĞAN ise Haymana’nın tarihsel öneminden bahsederek bu toprakların değerini anlattı. Erozyonla mücadelenin önemine değinen ERDOĞAN, dünyamızın da tıpkı insan vücudu gibi olduğunu sağlıklıyken gerekli önemi gösterilmediğini ama zamanla tıpkı insan vücudunda baş gösteren hastalıklar gibi çölleşme, erozyon, kuraklık ve diğer çevre felaketlerine maruz kaldığını ifade etti.

Çölleşme ve Erozyonla Mücadele Genel Müdürü Hanifi AVCI ise konuşmasında çalıştay’ın amacının bugüne kadar yapılan önemli çalışmaların incelenmesi ve bundan sonra neler yapılacağının planlanması açısından önemli olduğunu ifade etti. AVCI dünya’nın %45’inin Türkiye’nin ise %65’inin kurak alan olarak ifade edildiğini belirterek, tıpkı ATATÜRK’ün  “Hattı müdafaa yoktur Sathı müdafaa vardır o satıh bütün vatandır.” sözünde olduğu gibi kuraklık ve çölleşmeyle mücadelede de o satıh’ın bütün dünya olduğunu söyledi. Avcı “Dünyada 168 ülke arazi bozulmasıyla mücadele ediyor. 2030 yılında bu konuda bir denge sağlanması hedefleniyor. Bütün ülkeler bu hedefe ulaşmaya çalışıyor. Türkiye bu çalışmalarda öncü bir rol üstlenmiş olup hem kendi coğrafyamız hem de Orta Asya ve Afrika ülkelerine de destek sağlamaktadır.” dedi.