Tarih: 14.09.2018 14:40
Meşaleli Yürüyüş ve Kurtuluş Şenliklerine yoğun ilgi

Meşaleli Yürüyüş ve Kurtuluş Şenliklerine yoğun ilgi

Sakarya Meydan Muharebesi’nin geçtiği ve düşmanın durdurulduğu son nokta olan Haymana’da bu yıl da bir dizi etkinlik gerçekleştirildi. 11-12 Eylül tarihlerinde gerçekleştirilen etkinliklere vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi.

Haymanalılar Şehitler için 7,5 km yürüdü

Etkinliklerin ilk ayağı, her yıl düzenlenen “Meşaleli Yürüyüş” oldu. Haymanalılar ellerinde meşaleler, dillerinde marşlar ve dualar eşliğinde Sakarya meydan Muharebesi’nin en önemli direniş noktalarından olan Çaldağ mevkiinden Haymana’ya kadar 7,5 km yürüdüler.

Yürüyüşe vatandaşların yanı sıra; 61. Hükümet Başbakan Yardımcısı ve AK Parti Ankara Milletvekili Emrullah İşler, AK Parti Ankara İl Başkanı Hakan Han Özcan, Haymana Kaymakamı Hüseyin Göktürk, Belediye Başkanı Özdemir Turgut, Cumhuriyet Savcısı Ömer Bozkurt, Jandarma Komutanı Serkan Akgün, İlçe Milli Eğitim Müdürü Şükrü Kaya, Belediye Meclis Üyeleri , AK Parti Haymana İlçe Başkanı Rüstem Kandemir, AK Parti İl Yönetim Kurulu Üyeleri ve muhtarlar katıldı.

Büyük bir Türk Bayrağı ile yürüyenleri ilçe merkezinde Ankara Büyükşehir Belediyesi Mehteran Bölüğü karşıladı. Buradan, Mehteran Bölüğü eşliğinde Cimcime Meydanına yürüyen vatandaşlar, meydanda kurulan platformda Kaymakam Göktürk, belediye Başkanı Turgut, AK Parti Milletvekili Emrullah İşler ve AK Parti Ankara İl Başkanı Hakan Han Özcan’ın konuşmalarının ardından Beyaz Düşler Tiyatro ekibi tarafından sahnelenen Kurtuluş Savaşı gösterisini izledi.

Uğur Arslan, Hüseyin Kağıt ve Çiğdem Doğan coşturdu

Tiyatro gösterisinin ardından televizyonların ünlü ismi Uğur Arslan sahne aldı. Okuduğu şiirlerle Haymanalıları hüzünlendiren Arslan söylediği türkülerle de neşelendirdi. Arslan’ın ardından sahneye çıkan Çiğdem Doğan söylediği türkülerle Haymanalıları coşturdu.

Çiğdem Doğan’dan sonra, ünü artık yurtdışına taşan Ankara müziğinin en önemli isimlerinden Hüseyin Kağıt sahne aldı. Kendisi de Haymanalı olan Hüseyin Kağıt’a Haymanalıların sevgisi ve ilgisi oldukça büyüktü. Genç-yaşlı sanatçıyla fotoğraf çektirmek için adeta birbiriyle yarıştı.

Haymana Belediyesi hediye çekilişi gerçekleştirdi

Etkinliklerde Haymana belediyesi tarafından yapılan çekilişlerle vatandaşlara çeşitli hediyeler dağıtıldı. Çekiliş kurasını Uğur Arslan ile Haymana Belediye Başkanı Özdemir Turgut birlikte yaptı. Özellikle 2 adet bisiklet, tablet ve fırın gibi büyük ödüllerin  kurasında çocukların ve vatandaşların  heyecanı görülmeye değerdi.

2. gün 30’u Aşkın Sanatçı sahne adlı

Haymanalıların yoğun ilgisini çeken etkinliklerin ikinci günü Haymanalı yöresel sanatçıların gövde gösterisine dönüştü. Sunuculuğunu Haymanalı ünlü sanatçı Hünkar’ın yaptığı gecede, TRT sanatçısı Gürsoy Babaoğlu, Ramazan Cihan, Şevket Kağıtçı, Mahmut Başaran, Ozan Ahmet Demir gibi duayenlerin yanı sıra Haymanalı Sanatçılar Derneği’ne (HASAD) mensup sanatçılar ve daha birçok ismin olduğu 30’a yakın sanatçı söyledikleri türkülerle Haymanalılara güzel bir gece yaşattı.

 

Başkan Turgut miniklerle halay çekti

Çocuklara olan sevgisi bilinen Başkan Turgut şenliklerde de en çok miniklerle halay çekti. Çocuklar da Başkan Turgut’a olan sevgilerini sarılarak ve bol bol fotoğraf çekerek gösterdi. Haymanalılar bu güzel etkinlikler için Haymana Belediye Başkanı Özdemir Turgut’a belediye yetkililerine teşekkür etti.