Tarih: 05.09.2016 17:57
Sakarya Meydan Muharebesi ve Haymana Uluslar arası Sempozyumu Sona Erdi

Sakarya Meydan Muharebesi ve Haymana Uluslar arası Sempozyumu Sona Erdi

Haymana Kaymakamlığı, Haymana Belediyesi ve Türk İnkilap Tarihi Enstitüsü  tarafından düzenlenen “Sakarya Meydan Muharebesi ve Haymana Uluslararası Sempozyumu” 3-4 Eylül 2016 tarihinde Grannos Termal Otel ve Kongre Merkezi’nde yapıldı. Önceki yıllarda 4 kez ulusal düzeyde gerçekleştirilen sempozyum bu yıl ilk kez uluslar arası alanda yapıldı. Sempozyuma ABD, Macaristan, Romanya, Türki Cumhuriyetlerden ve Türkiye’deki üniversitelerden bilim adamları katıldı.

İki gün süren sempozyuma, Ankara Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Abdülkadir GÜRER, Haymana Kaymakamı Turan ERDOĞAN, Haymana İlçe Jandarma Komutanı Ömer Seyhan, Haymana Belediye Başkanı Özdemir TURGUT, Cumhuriyet Halk Partisi Grup Başkan Vekili ve Ankara Milletvekili Levent GÖK, Haymana İlçe Milli Eğitim Müdürü Enver YURTDAŞ, Ankara Üniversitesi Türk İnkılap Tarihi Enstitüsü Müdürü Temuçin Faik ERTAN, Ankara Üniversitesi Türk İnkılap Tarihi Enstitüsü Müdür Yardımcısı Porf.Dr. Hakan UZUN, Akdeniz Üniversitesi Plastik Cerrahi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ömer ÖZKAN, Milliyet Gazetesi Yazarı Abbas GÜÇLÜ, AK Parti Haymana İlçe Başkanı Rüstem KANDEMİR, Haymana İlçe protokolü, öğretim üyeleri ve vatandaşlar katıldı.

Ankara Üniversitesi Rektör Yardımcısı Abdülkadir GÜRER’in açılış konuşmasını yapmasının ardından söz alan Haymana Belediye Başkanı Özdemir TURGUT  “15 Temmuz 2016 tarihinde yaşanan FETÖ Darbe Girişimi, içinde bulunduğumuz coğrafyadaki siyasi karmaşalar ve terör belası bu sempozyumun önemini bir kez daha ortaya koyuyor. Yaşadığımız darbe girişimi iki gerçeği çok net bir şekilde göstermiştir. Birincisi; bu topraklarda yaşadığımız sürece harici ve dahili düşmanlarımız eksik olmayacak ve her fırsatta bizi yok etmeye çalışacaktır. İkincisi, Malazgirt’de, Kurtuluş Savaşı’nda ve 15 Temmuz’da gördüğümüz gibi bu millet kenetlendiğinde canı pahasına düşmanlarını yenebilecek güçtedir Kurtuluş Savaşı’nın Son Kalesi Haymana 15 Temmuz Darbe Gecesi de üzerine düşeni yapmış, tanklara, uçaklara, mermilere karşı millet iradesini savunmuştur. 2 Şehidimiz ve onlarca yaralımız var. Burada bir kez daha bu topraklar uğruna şehit olanlara Allah’tan rahmet, gazilerimize ise acil şifalar diliyorum. Biz bu sempozyum vesilesiyle Sakarya Meydan Muharebesi’nin Adapazarı’nda değil Haymana’da gerçekleştiğini 4 yıldır ulusal düzeyde anlatmaya çalıştık. Bu yıl bu çabamızı uluslar arası boyuta taşıdık. Katılan ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” dedi.  Daha sonra bir konuşma yapan Haymana Kaymakamı Turan ERDOĞAN ise Haymana’nın gerek Kurtuluş Savaşı’nda gerekse 15 Temmuz’da örnek bir mücadele verdiğini söyledi. ERDOĞAN “Dünyanın neresine bir halk zulüm görse Anadolu’ya sığınır. Suriye’de, Irak’ta, Balkanlar’da ve Kafkaslar’dan insanlar hep Anadolu’ya geldi. Ama bizim gidecek bir yer yerimiz yok. Son Kale derken bunu diyoruz. Bizi bu topraklardan atmaktan hiç vazgeçmediler hiç de vazgeçmeyecekler ama her seferinde ellerini kollarını kırıp gönderdik. Yeter ki bir olalım birlik olalım.” diye konuştu.  CHP Grup Başkanvekili ve Ankara Milletvekili Levent GÖK ise “Haymana’nın güçlü potansiyeline rağmen hak ettiği yerde olmadığını düşünüyorum. Haymana’da yaşamış, siyaset yapmış, avukatlık mesleğini sürdürmüş biri olarak Haymana için yapılacak her çalışmanın destekçisi olacağım.” dedi.

Açılış konuşmalarının ardından sempozyumun ilk oturumu olan “Haymanalıların Gözünden Haymana” oturumuna geçildi. Başkanlığını Prof.Dr. Temuçin Faik ERTAN’ın yaptığı oturumda Her biri Haymanalı olan; Prof.Dr. Ömer ÖZKAN, Prof.Dr. Ayşegül Köroğlu VE Gazeteci Abbas GÜÇLÜ Haymana’ya dair anılarını ve düşüncelerini paylaştılar.

2 gün süren sempozyumda Türkiye ve dünyanın çeşitli ülkelerinden akademisyenler  “Osmanlı Devleti Döneminde Haymana”, “Milli Mücadele’de Haymana”, “Cumhuriyet Döneminde Haymana”, “Öncesi ve Sonrasıyla Sakarya Meydan Muharebesi I-II” VE “Yabancı Gözüyle Milli Mücadele” oturumlarında bildiriler sundu.