ÖZDEMİR TURGUT

Haymana Belediye Başkanı

Haymana’nın Sındıran (Yenice) mahallesinde 1955 yılında doğdu. Aydınlıkevler Ticaret Meslek Lisesinden mezun oldu. Başta demir-çelik ve inşaat sektörü olmak üzere, şehir planlaması, imar çalışmaları, içme suyu entegre tesisleri ile Çankaya Ansera AVM’nin yapımının da aralarında bulunduğu birçok alanda ticari faaliyette bulundu.

Haymana Dernekler Federasyonu Başkanlığı, Ankara Vakfı Üyeliği, Ankara Meclisi Kurucu Üyeliği başta olmak üzere birçok sivil toplum kuruluşunda görev aldı.

Siyasete 1988 yılında Anavatan Partisi’nde katıldı. ANAP Ankara İl Yönetim Kurulu Üyeliği, Başkanvekilliği, 1999 yılında Ankara Birinci Bölge Milletvekili adayı oldu. AK Parti’nin kurulmasıyla birlikte 2002 yılında AK Parti’ye katıldı. 2004 ve 2009 mahalli seçimlerinde AK Parti’den Haymana İl Genel Meclis Üyesi oldu.

2014 ve 2019 yerel seçimlerinde Haymana Belediye Başkanı seçildi. Halen bu göreve Adalet ve Kalkınma Partisi çatısı altında devam etmektedir.

Turgut, evli ve 3 çocuk babası, 6 torun dedesidir.

ULAŞIM

          Ankara-Haymana arası 74 km olup geliş-gidiş çift yönlü yoldur. Polatlı-Haymana arası ise 42 km'dir ve asfalttır.

        Ankara-Haymana ve Haymana-Polatlı arası ulaşım, özel halk otobüsleri ve Ankara Büyükşehir Belediyesi EGO otobüsleri ile, dış mahallelerden (köylerden) Ankara’ya ulaşım ise, S.S. Haymana Kooperatifi minibüs ve otobüsleri ile sağlanmaktadır.

  • Ankara’dan Ulaşım

        İlçe merkezi, 3’er şeritlik çift yönlü yol ile Gölbaşı üzeri il merkezine bağlıdır. Haymana-Ankara arası ulaşım, Ankara’da Etlik Eski Garajlardan saat başı karşılıklı gidip gelen özel halk otobüsleri ile sağlanmaktadır. Ayrıca Ankara Şehirlerarası Otobüs Garı (AŞTİ)’ndan kalkan Ankara Büyükşehir Belediyesi EGO otobüsleri ile de Haymana’ya gidilebilmektedir.

  • Polatlı’dan Ulaşım

          Haymana’ya, aralarındaki 42 km’lik asfalt yol ile bağlı Polatlı’dan saat başı karşılıklı hareket eden özel halk otobüsleri ile ulaşılabilmektedir.

  • Haymana’nın Dış Mahalleler (Köyler)inden Ankara’ya Ulaşım

         Haymana’nın mahalleleri (köyleri) ile bağlantı yolları asfalttır. Her sabah Sındıran (Yenice), Altıpınar ve Tepeköy’den hareket eden özel otobüs ve minibüsler, Öz Köyleri dolaşarak mahallelerden Ankara’ya ulaşımını sağlamaktadır. Bu otobüsler, öğle saatlerinde Ankara’dan geri dönmektedir. Otobüslerin Ankara’daki durağı ve hareket yeri Ulus İtfaiye Meydanı’dır.

  • Eskişehir’e Ulaşım

          Eskişehir-Konya-Adana tamamlanan bağlantı yolu, Haymana üzeri geçmektedir.

  • Konya’ya Ulaşım

        İlçenin, sınır komşuları Kulu ve Cihanbeyli ilçeleri üzerinden Konya ile bağlantısı bulunmaktadır.

Ankara-Haymana  (158 EGO Otobüsü)

Kalkış Yeri: AŞTİ

06.45

Haymana-Ankara (158 EGO Otobüsü)

Kalkış Yeri : Haymana Cimcime Meydanı

17.30

 

Ankara-Haymana(Özel Halk Minibüsleri)

Kalkış Yeri : Etlik Eski Garajlar

07.00-20.00 arası saat başı

Haymana-Ankara(Özel Halk Minibüsleri)

Kalkış Yeri: Haymana Çağ Devremülkleri Altı

07.00-20.00 arası saat başı