ÖZDEMİR TURGUT

Haymana Belediye Başkanı

Haymana’nın Sındıran (Yenice) mahallesinde 1955 yılında doğdu. Aydınlıkevler Ticaret Meslek Lisesinden mezun oldu. Başta demir-çelik ve inşaat sektörü olmak üzere, şehir planlaması, imar çalışmaları, içme suyu entegre tesisleri ile Çankaya Ansera AVM’nin yapımının da aralarında bulunduğu birçok alanda ticari faaliyette bulundu.

Haymana Dernekler Federasyonu Başkanlığı, Ankara Vakfı Üyeliği, Ankara Meclisi Kurucu Üyeliği başta olmak üzere birçok sivil toplum kuruluşunda görev aldı.

Siyasete 1988 yılında Anavatan Partisi’nde katıldı. ANAP Ankara İl Yönetim Kurulu Üyeliği, Başkanvekilliği, 1999 yılında Ankara Birinci Bölge Milletvekili adayı oldu. AK Parti’nin kurulmasıyla birlikte 2002 yılında AK Parti’ye katıldı. 2004 ve 2009 mahalli seçimlerinde AK Parti’den Haymana İl Genel Meclis Üyesi oldu.

2014 ve 2019 yerel seçimlerinde Haymana Belediye Başkanı seçildi. Halen bu göreve Adalet ve Kalkınma Partisi çatısı altında devam etmektedir.

Turgut, evli ve 3 çocuk babası, 6 torun dedesidir.

BALKAN SAVAŞLARI'NDAN MİLLİ MÜCADELE'NİN SONUNA KADAR HAYMANALI ŞEHİTLER TABLOSU

Balkan Savaşları'ndan Milli Mücadele'nin Sonuna Kadar Haymanalı Şehitler Tablosu

 

 

TRABLUSGARP SAVAŞI

BALKAN SAVAŞLARI

BİRİNCİ DÜNYA SAVAŞI

MİLLİ MÜCADELE

BİLİNMEYEN

TOPLAM

 

 

         1

 

 

    117

 

 

    476

 

 

     78

 

 

     10

 

 

   682

 

 

Kaynak: Halit Bilici, “ Balkan Savaşları’ndan Milli Mücadele’nin Sonuna Kadar Haymana Kazasından Şehid Olanlar Üzerine Bir Araştırma”, Selçuk Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Tarih Anabilim Dalı, Yüksek Lisans Tezi, Konya, 2004.