ÖZDEMİR TURGUT

Haymana Belediye Başkanı

Haymana’nın Sındıran (Yenice) mahallesinde 1955 yılında doğdu. Aydınlıkevler Ticaret Meslek Lisesinden mezun oldu. Başta demir-çelik ve inşaat sektörü olmak üzere, şehir planlaması, imar çalışmaları, içme suyu entegre tesisleri ile Çankaya Ansera AVM’nin yapımının da aralarında bulunduğu birçok alanda ticari faaliyette bulundu.

Haymana Dernekler Federasyonu Başkanlığı, Ankara Vakfı Üyeliği, Ankara Meclisi Kurucu Üyeliği başta olmak üzere birçok sivil toplum kuruluşunda görev aldı.

Siyasete 1988 yılında Anavatan Partisi’nde katıldı. ANAP Ankara İl Yönetim Kurulu Üyeliği, Başkanvekilliği, 1999 yılında Ankara Birinci Bölge Milletvekili adayı oldu. AK Parti’nin kurulmasıyla birlikte 2002 yılında AK Parti’ye katıldı. 2004 ve 2009 mahalli seçimlerinde AK Parti’den Haymana İl Genel Meclis Üyesi oldu.

2014 ve 2019 yerel seçimlerinde Haymana Belediye Başkanı seçildi. Halen bu göreve Adalet ve Kalkınma Partisi çatısı altında devam etmektedir.

Turgut, evli ve 3 çocuk babası, 6 torun dedesidir.

İSTANBUL’DA HAYMANA ALKIŞLANDI

İstanbul’da Haymana Alkışlandı
Yazdır / Tarih: 2021-12-10

Bu yıl İstanbul’da 10.’su gerçekleşen Tirebolu Kültür ve Sanat Günlerine Haymana Belediye Başkan Özdemir Turgut, beraberinde Başkan Yardımcısı Enver Yurtdaş, Meclis Üyeleri Oğuz Yücel ve Talip Kapıcı ile katıldı.

Zeytinburnu Belediyesi Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen ve bu yıl ki ana teması “Şehit Binbaşı Hüseyin Avni Alparslan” olan programa; TBMM Başkan Vekili Celal Adan, AK Parti Giresun Milletvekili Sabri Öztürk, İstanbul Milletvekili Hasan Turan, CHP İstanbul Milletvekili Emine Gülizar Emecan, MHP İstanbul Milletvekili Cemal Çetin, İzmir Milletvekili Hasan Kalyoncu, Zeytinburnu Kaymakamı Zekeriya Güney, Zeytinburnu Belediye Başkanı Ömer Arısoy, Giresun Dernekler Federasyonu Başkanı Muhterem Memiş, Tirebolu Dernekler Federasyonu (TİRDEF) Başkanı Necdet Demirel, Yıldız Teknik Ü. Dekanları Prof. Dr. Halit Keskin, Prof. Dr. Hüseyin Yılmaz, Giresun Belediye Başkan Yardımcısı Abdurrahman Demirel, Haymana Belediye Başkanı Turgut, Tirebolu Belediye Başkan Yardımcısı Atilla Aydın, siyasi parti temsilcileri, çok sayıda dernek temsilcileri ve İstanbul’daki Giresun ve Tirebolulu vatandaşlar katıldı.

Programda birçok konuşmacı Başkan Turgut’a ve Haymanalılara, şehitlerine sahip çıktıkları ve Şehitliğin yapılışı, açılışı sırasındaki gayretleri ve ev sahiplikleri için teşekkür etti.

Programın açılış konuşmasını yapan TİRDEF Başkanvekili Necati Yılmaz: “Çok uzaklardan buraya gelen, bizden daha Giresunlu Haymana Belediye Başkanı Özdemir Turgut’a programımızı onurlandırdıkları için teşekkür ederim.” dedi.

TİRDEF Başkanı Necdet Demirel konuşmasında “Bu yıl ki temamızı Şehit Binbaşı Hüseyin Avni Alparslan olarak belirledik. 13.09.2021 tarihinde Haymana’da açılışını yaptığımız Şehit Binbaşı Hüseyin Avni Alparslan Şehitliğinin bulunması, ihale edilmesi, inşaat aşaması, açılışı dâhil tüm aşamalarında katkısı ve emeği olanlara teşekkür ediyorum. Ayrıca Tirebolu ve Haymana Belediye Başkanlarına, iki tarihi ilçenin kardeşliğini pekiştiren protokole imza attıkları için, cadde ve sokaklarına Tirebolu ve Haymana adlarını verdikleri için teşekkür ederim.” dedi.

Tirebolu Belediye Başkan Yardımcısı Atilla Aydın ise: “Kardeş ilçemiz Haymana Belediye Başkanı Özdemir Turgut Başkanım ve heyetinin aramızda olmasından duyduğum memnuniyeti ifade etmek istiyorum. Burada en çok alkışı Haymana Belediye Başkanımız aldı, Tirebolu’dan adaylığını koysa herhalde kazanır. Özdemir Başkanımın Şehitliğin bulunmasında ve yapılmasındaki gayretlerini görmezden gelemeyiz, Haymana ile kardeş şehir olduk, kardeşlikten de öte olduk.” dedi.

Turgut “Kardeşliğimiz Daim Olsun”

Başkan Turgut ise yaptığı konuşmada, Haymana ve Tirebolu Belediyelerinin mart ayında imzaladıkları protokolle “Kardeş Kent” olduklarını ancak iki ilçenin kardeşliğinin temellerinin 100 yıl önce ataları tarafından Haymana topraklarında, Kurtuluş Savaşında atıldığını ifade edip  “Giresunlu, Tirebolulu Hemşehrilerim; Haymana topraklarında yatan dedeleriniz 100 senedir bize emanettir.  Her Haymanalının onlar için edilmiş bir Fatihası vardır. Sahipsiz, kimsesiz yatmadılar. Sizlerin de artık her zaman kapısını çalabileceğiniz dostlarınız, kardeşleriniz var. Haymana’mızda sizleri görmekten, ağırlamaktan her zaman mutluluk duyacağız.100 yıl önce başlayan kardeşliğimizin daim olmasını diliyorum.” dedi.

Konuşmasının ardından Turgut’a günün anısına bir de plaket takdim edildi.

Tirebolu Kültür ve Sanat Günlerindeki son konuşmacı araştırmacı-yazar Dr. Selim Erdoğan’dı. Erdoğan, Sakarya Meydan Muharebesinde, Haymana’da yüzlerce şehit veren Giresun 42. ve 47. Alayların kahramanlıkları ile  “Binbaşı Hüseyin Avni Alparslan” başta olmak üzere Haymanalıların şehitlere nasıl sahip çıktıklarıyla ilgili bir konuşma yaptı.

Başkan Turgut, program arasında Mavi Karadeniz Tv’nin sorularını cevaplandırdı.