Haymana Belediyesi

Turgut’tan Konya Seferi

Geri

Turgut’tan Konya Seferi

26 Şubat 2022

Haymana Belediye Başkanı Özdemir Turgut Konya'da, Büyükşehir Belediyesi, Konya Valiliği ve Kontv’yi ziyaret etti.

Ziyaretlerinde Başkan Turgut’a, Belediye Başkan Yardımcısı Enver Yurtdaş, Konya Haymanalılar Dernek Başkanı Muzaffer Aktaş ve Necmettin Erbakan Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Orhan Çeker eşlik etti.

İlk Durak Konya Büyükşehir Belediyesi

Turgut ve beraberindekilerin ilk durağı Konya Büyükşehir Belediyesi oldu. Burada Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay ve Genel Sekreter Ercan Uslu ile yapılan görüşmede, Konya ile Haymana'nın tarihi kökler ve kültürel açıdan birçok ortak yönü olduğu vurgulanarak, Haymana’nın bölge turizmi için öneminden ve bu kapsamda son yıllarda yapılan çalışmalardan bahsedildi. Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay ise Haymana'nın geçmişte Konya topraklarını da içine alan geniş bir alanda olduğunu bu nedenle Konya ve Haymana’nın ortak bir kültürü paylaştıklarını ifade etti.

Büyükşehir Belediyesi ziyaretinin ardından Konya Valiliğine geçen Başkan Turgut, Vali Yardımcısı Mehmet Aydın ile bir araya geldi. Kaymakam olarak ilk görev yerinin Haymana olduğunu bu nedenle Haymana’ya dair bir aidiyet hissi duyduğunu belirten Vali Yardımcısı Mehmet Aydın ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

KonTv’de Röportaj Yapıldı

Başkan Turgut’un Konya’daki bir diğer durağı ise Anadolu medyasının güçlü sesi Kon Tv oldu. Kon Tv Yönetim Kurulu Başkan Vekili Mustafa Tatlısu ve yönetim kurulu üyeleriyle bir araya gelen Turgut kanalın yeni yönetimine “Hayırlı olsun.” dileklerinde bulundu. Görüşmenin ardından Kon Tv’ye bir de röportaj veren Başkan Turgut, tarihsel olarak Haymana ile Konya'nın birlikteliği, Haymana’nın bölge turizmi için önemi ve bu anlamda son yıllarda yapılan çalışmalara değindi.

Konya Haymanalılar Derneğini de ziyaret edip yapılan çalışmalar hakkında bilgi alan Başkan Turgut’a derneğe verdiği katkılardan ötürü, Dernek Başkanı Muzaffer Aktaş tarafından plaket takdim edildi.

Turgut “Konya ve Haymana Arasında Çok Güçlü Bağlar Var”

Konya ziyareti hakkında değerlendirmede bulunan Başkan Turgut, Haymana’nın bir zamanlar Selçuklu’nun başkenti Konya’ya bağlı olduğunu, geçmişte Haymana’ya bağlı olan birçok köy ve mahallenin ise bugün Konya sınırlarında olduğunu belirterek “Gerçekleştirdiğimiz ziyaretlerde ve KonTv'ye verdiğimiz röportajda Haymana ile Konya'nın bu bağını dile getirdik. Konya yanı başımızda büyük bir şehir, Haymana olarak Konya’nın bu potansiyelinden yararlanmamız gerektiği düşüncesiyle bu ziyareti gerçekleştirdik. Kaplıcalarımıza, tarihi turistik alanlarımıza Konyalı misafirlerimizi beklediğimizi belirttik.

Ayrıca Konya Haymanalılar Derneğini ziyaret edip Dernek Başkanı Muzaffer Aktaş'tan çalışmaları hakkında bilgi aldık. Ziyaretimiz anısına verdiği plaket için Muzaffer Aktaş'a, görüşmelerde bize eşlik eden Konya'daki gururumuz Prof. Dr. Orhan Çeker'e ve misafirperverlikleri için Konya Büyükşehir Belediye Başkanımıza, Vali Yardımcımıza ve KON TV Yönetim Kurulu yetkililerine teşekkür ediyorum.” dedi.